Święto parafialne w Oleśnicy

ks. Jerzy Szczur, 30.08.2024

28 sierpnia w Cerkwi prawosławnej to ostatnie święto z cyklu Dwunastu Wielkich Świąt w roku liturgicznym - Zaśnięcie Przenajświętszej Bogurodzicy. Jest ono uroczyście obchodzone w Oleśnicy.

Uroczystości świąteczne rozpoczęły się 27 sierpnia nabożeństwem Całonocnego Czuwania. W samym dniu święta odprawiono Akatyst ku czci Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. Boskiej Liturgii przewodniczył ks. mitrat Grzegorz Cebulski w asyście ks. prot. Andrzeja Jaroszuka ze Żmigrodu, ks. Artema Lobody z Wrocławia, ks. Aleksego Adamczuka z parafii św. św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu oraz proboszcza parafii ks. mitrata Jerzego Szczura.

Słowo do wiernych skierował ks. mitrat Grzegorz Cebulski. Wiele osób podczas Boskiej Liturgii przystąpiło do św. Eucharystii. Podczas nabożeństwa śpiewał chór parafialny nadając godną oprawę uroczystościom liturgicznym. Po zakończeniu Boskiej Liturgii poświęcono plony ziemi oraz zioła. W tym dniu minęła 30 – ta rocznica posługi kapłańskiej ks. Jerzego Szczura w Oleśnickiej parafii. Na pamiątkę tego jubileuszu wierni wręczyli proboszczowi komplet szat liturgicznych.

Uroczystości świąteczne zakończył uroczysty obiad, w którym wraz duchownymi uczestniczyło wielu parafian.