Święto Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Koszalinie

ks. Mariusz Synak, 30.08.2024

Tegoroczne święto Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, prócz wymiaru święta parafialnego, posłużyło do wyrażenia Bogu wdzięczności za kilka innych jubileuszy – 70-lecia istnienia parafii i 70-lecia proboszcza, ks. mitrata Mikołaja Lewczuka. Od wczesnego rana cerkiew wypełniała się gośćmi z Jego Ekscelencją abp. Jerzym, Ordynariuszem Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej na czele. Na uroczystej Boskiej Liturgii dało się zauważyć przy ołtarzu wielu zaprzyjaźnionych duchownych z Kościoła prawosławnego, a wśród gości księży z innych Kościołów - rzymskokatolickiego, polskokatolickiego, Chrystusowego. Nie zabrakło również przedstawiciela ratusza w osobie wiceprezydenta miasta. Całości dopełniali wierni z Białostocczyzny, pobliskich parafii i licznie przybyli członkowie lokalnej społeczności.

Po uroczystej Eucharystii nadszedł czas wręczania okolicznościowych nagród - ks. arcybiskup w imieniu Świętego Soboru P.A.K.P za wieloletni wysiłek na rzecz koszalińskiej parafii nagrodził ks. Mikołaja Lewczuka orderem Marii Magdaleny II stopnia z ozdobami, matuszkę Elżbietę Lewczuk orderem Marii Magdaleny II stopnia; zasłużonym parafianom za ich wysiłki w rozwój parafii wręczono Listy Pochwalne.

Jego Ekscelencja wyraził słowa uznania i wdzięczności pod adresem Rady Parafialnej i wszystkich zgromadzonych parafian, akcentując widoczny efekt ich wysiłków w postaci zgranej i dobrze zorganizowanej wspólnoty. Głos zabrali również inni zaproszeni goście, podkreślając w swych życzeniach i gratulacjach zaangażowanie ks. Mikołaja, jego otwartość, aktywną i wieloletnią działalność w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz wysiłki na rzecz miasta i jego społeczności.

Na zakończenie modlitewnego spotkania ks. arcybiskup życzył Bożego błogosławieństwa na realizację kolejnych, ambitnych zamierzeń na bliższą i dalszą przyszłość, w tym m.in. na finalizację remontu domu parafialnego. Świąteczne spotkanie zakończyła uroczysta agapa, która minęła w serdecznej, braterskiej atmosferze.