IV Niedziela Wielkiego Postu

ks. Igor Habura, 19.03.2018

W IV Niedzielę Wielkiego Postu, poświęconą pamięci św. Jana Klimaka, nabożeństwom we wrocławskiej katedrze przewodniczył ordynariusz diecezji, Jego Ekscelencja abp Jerzy. W sobotę wieczorem w asyście katedralnego duchowieństwa władyka sprawował Całonocne Czuwanie.

W niedzielę podczas pierwszej Boskiej Liturgii miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Po raz pierwszy chór dziecięcy pod dyr. pani Anny Sydoruk wykonał kilka utworów liturgicznych, m.in. pierwszą Antyfonę, Swiatyj Boże, Otcze Nasz.

Głównej Boskiej Liturgii przewodniczył abp Jerzy w asyście o. hieromnicha Spirydona, ks. Igora Habura oraz protodiakona Mieczysława Oleśniewicza. Nabożeństwo IV Niedzieli Wielkiego Postu zebrało we wrocławskiej Cerkwi kilkuset wiernych, z których wielu przystąpiło do misterium Spowiedzi i Eucharystii. Ze słowem do zebranych zwrócił się ks. Igor Habura.

Wieczorem władyka Jerzy przewodniczył trzeciemu nabożeństwu pasyjnemu, w którym asystowali – proboszcz katedry ks. mitrat Jerzy Szczur, ks. mitrat Konstanty Marczyk, ks. mitrat Eugeniusz Bójko, o. hieromnich Spirydon, ks. Marcin Prokopiuk, ks. Igor Habura oraz protodiakon ks. Mieczysław Oleśniewicz. Ze słowami homilii zwrócił się do zebranych ks. mitrat Aleksander Konachowicz, który podkreślał rolę krzyża i jego symboliki dla prawosławnego chrześcijanina, szczególnie w okresie Wielkiego Postu.

Zdjęcia: Gabriel Masalski