Rodzinny obóz w Domu św. Stefana w Cieplicach

ks. Marek Kiślak, 27.03.2018

Z błogosławieństwa Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego Jerzego i zarządzającego Diecezją Berlińską i Niemiecką Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Arcybiskupa Podolskiego Tychona w Domu św. Stefana w Cieplicach w dniach 17-23.03 odbył się rodzinny obóz parafii Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Hanoverze.

Idea obozów - „Życie rodzinne ze świętymi” jest autorskim pomysłem ks. Aleksego Tereschenko, wikariusza hanowerskiej parafii. Pobyt sześćdziesięcioosobowej grupy w Domu św. Stefana był poświęcony osobie świętego lekarza Arcybiskupa Wojno-Jasienieckiego Łukasza. W oparciu o szczegółową analizę życia świętego, zastosowanie metod dydaktycznych (szpital dla lalek, duchowa anatomia, modelowanie szkieletu, teatr itp.) ma na celu praktyczne wcielenie prawosławnych wartości w codzienne życie rodzinne.

Pobyt w Domu św. Stefana to również udział w życiu liturgicznym. Program obozu poza modlitwami i św. Liturgią zakładał dzień z Psałterzem i z Czasosłowem.

Kolejny obóz w Prawosławnym Domu Opieki św. Stefana w Cieplicach zaplanowany jest na grudzień bieżącego roku. Spotkanie będzie poświęcone patriarsze Tychonowu - świętemu, któremu przyszło kierować Rosyjską Cerkwią Prawosławną w czasach komunistycznego reżimu.

Przyjacielskie kontakty Prawosławnego Domu Opieki św. Stefana z prawosławnymi wspólnotami z terenu Niemiec są przejawem współpracy lokalnych cerkwi prawosławnych. Płaszczyzną współpracy jest edukacja i wychowanie najmłodszych, jak również organizacja życia rodzinnego wokół prawosławnej cerkwi i ewangelicznych wartości.

Link do informacji na stronie Diecezji Berlińskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego: www.rokmp.de

Zdjęcia: ks. Aleksy Tereschenko

Cofnij