Finał regat "The Tall Ship Races Szczecin-2017"

ks. Paweł Stefanowski, 04.08.2017

W dniach 05-08 sierpnia br. w Szczecinie odbędzie się Finał Regat The Tall Ship Races 2017. To największa tego typu impreza na świecie. Podczas finału Regat w Szczecinie zacumują największe żaglowce świata oraz wiele mniejszych jednostek żaglowych. W sumie spodziewanych jest blisko 100 jednostek z ponad 3500 członkami załóg. Tegoroczna edycja Regat objęta jest honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polski. Poprzednie Regaty zgromadziły ok 2,5 miliona odwiedzających, a transmisję w telewizji i Internecie śledziło 15 milionów telewidzów.

Parafia Prawosławna Św. Mikołaja w Szczecinie po raz trzeci w swojej historii (Szczecin wygrał organizację finału właśnie po raz trzeci) aktywnie uczestniczy w organizacji wydarzenia na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim przy organizacji nabożeństwa ekumenicznego, które tradycyjnie organizowane jest przy tej okazji. Nabożeństwo, które odbędzie się w niedzielę 6 sierpnia o godzinie 14.00 na Łasztowni poprowadzi proboszcz Parafii Św. Mikołaja w Szczecinie ks. prot. Paweł Stefanowski. W modlitwie wezmą udział duchowni kilku wyznań chrześcijańskich, a modlitwa zabrzmi m.in. w języku meksykańskim, portugalskim, angielskim, rosyjskim, skandynawskim i niemieckim. W nabożeństwie weźmie udział chór Parafii Prawosławnej Św. Mikołaja pod dyrekcją Dawida Dubeca.

Parafia w Szczecinie przygotowana jest również na przyjęcie dużej ilości marynarzy wyznania prawosławnego, którzy płyną na największych na świecie żaglowcach rosyjskich - Siedov, Mir, Kruzensthern oraz trochę mniejszych z Bułgarii i Cypru. Biorąc pod uwagę położenie szczecińskiej cerkwi usytuowanej nieopodal Wałów Chrobrego, spodziewamy się również wielkiej rzeszy turystów z całego świata, chcących odwiedzić zdaniem wielu niezwykle interesującej Prawosławnej Cerkwi poświęconej św. Mikołajowi, patronowi marynarzy. Cerkiew będzie otwarta dla wszystkich, którzy w tych dniach będą gościć w Szczecinie. Nabożeństwa będą sprawowane w sobotę wieczorem o godz. 17.00 – Całonocne Czuwanie, w niedzielę o 10.00 Liturgia święta oraz o 18.00 Akatyst do Przenajświętszej Bogurodzicy. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

Cofnij