XXXIX Ogólnopolska Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej

Paweł Cebulski , 14.05.2018

W dniach 11-13 maja, z błogosławieństwa J.E. Arcybiskupa Jerzego, młodzież wraz z Ordynariuszem naszej diecezji wzięła udział w XXXIX Paschalnej Pielgrzymce Młodzieży Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę. Grupa liczyła 24 osoby, a opiekę duchową sprawował ks. Mariusz Kiślak wraz z o. hieromnichem Spirydonem (Kuziakiem). Pierwszym punktem programu była wizyta w Monasterze Św. Dymitra w Sakach, gdzie przywitał nas i towarzyszył Archimandryta Tymoteusz. Podczas przygotowanego przez braci posiłku poznaliśmy historię monasteru oraz cerkwi św. Dymitra, do której następnie się udaliśmy. Kolejnym punktem pielgrzymki była wizyta w Żeńskim Klasztorze św. Katarzyny w Zaleszanach. Tam również usłyszeliśmy niezwykle poruszającą historię monasteru i wsi.

Następnie przybyliśmy na Grabarkę. Po krótkiej organizacji i dyspozycji obowiązków rozbiliśmy nasze namioty po czym wspólnie wraz z naszymi księżmi zjedliśmy posiłek. Program na św. Górze Grabarce rozpoczęła wieczernia. Po nabożeństwie odbyło się Małe Poświęcenie Wody sprawowane przez arcybiskupa Jerzego, a także uroczyste przeniesienie i poświęcenie krzyża tegorocznej pielgrzymki. Piątkowy wieczór zwieńczyła kolacja przy ognisku wraz z częścią artystyczną. Dzień sobotni rozpoczęła Boska Liturgia i poświęcenie krzyża pamięci Arcybiskupa Jeremiasza. Następnie wyczekiwane przez wielu uczestników „100 pytań do…”, na które odpowiadali hierarchowie oraz duchowni naszej Cerkwi. Po zakończeniu tej części programu wręczyliśmy bractwową koszulkę naszemu władyce - arcybiskupowi Jerzemu. Reszta dnia upłynęła każdemu z nas w inny sposób, ponieważ do wyboru w programie były warsztaty oraz prelekcje o rożnej tematyce. Po nabożeństwie całonocnego czuwania i panichidzie, nadszedł czas na spakowanie naszych rzeczy oraz namiotów. O godzinie 22:30 rozpoczął się Akafist do Św. Męczennika Młodzieńca Gabriela. Wielu z nas uczestniczyło w sakramencie Spowiedzi oraz Eucharystii podczas nocnej Boskiej Liturgii. Na koniec naszej pielgrzymki wzięliśmy udział w krótkiej agapie i około godziny 3 nad ranem wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Pielgrzymka była duchowym doświadczeniem. Oprócz programu liturgicznego dała możliwość zdobycia wiedzy z wielu dziedzin życia cerkiewnego. Była doskonałą okazją by zawrzeć nowe przyjaźnie, a także zacieśnić więzy z innymi bratczykami. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku jeszcze w liczniejszym gronie uda się nam uczestniczyć w paschalnej pielgrzymce młodzieży.

Zdjęcia: Eliasz Hunczak