Święto Straży Pożarnej na Dolnym Śląsku

ks. Marek Bonifatiuk, 25.05.2018

Uczestnictwo prawosławnego kapelana województwa dolnośląskiego Straży Pożarnej ks. Marka Bonifatiuka w majowym świętowaniu pożarnictwa rozpoczęło się 4 maj br. w Zgorzelcu. W tym dniu po nabożeństwie w kościele św. Bonifacego strażacy oraz zaproszeni goście w asyście Orkiestry Dętej KWB Turów, pocztów sztandarowych oraz Kompanii Honorowej PSP, uroczyście przemaszerowali ulicami Zgorzelca na plac przy Komendzie Powiatowej PSP w Zgorzelcu.

Uroczystą akademię rozpoczął Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu, st. kpt. Artur Czułajewski przy udziale Zastępcy Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu, st. bryg. Marka Kamińskiego. Następnie wręczono odznaczenia i medale, akty nadania wyższych stopni służbowych dla funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP w Zgorzelcu oraz druhów OSP.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP we Wrocławiu BRĄZOWYM MEDALEM „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczonym został ks. Marek Bonifatiuk. Główne uroczystości z okazji Dnia Strażaka na terenie Dolnego Śląska odbyły się 13 maja br. na wrocławskim Rynku. W tym roku wpisał się w narodowe obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Setna rocznica niepodległości była mocno akcentowana we wszystkich oficjalnych wystąpieniach, zarówno zaproszonych gości na czele z wojewodą dolnośląskim Pawłem Hreniakiem, jak i przedstawiciela KG PSP st. bryg. Mariusza Mojka, który odczytał list komendanta głównego. O szczególnym charakterze tegorocznego święta strażaków mówił również komendant dolnośląskiej PSP st. bryg. Adam Konieczny. W uroczystościach brali udział również prawosławny krajowy kapelan Straży Pożarnej ks. ihumen Sergiusz (Matwiejczuk) i dolnośląski ks. Marek Bonifatiuk.

Nowym i bardzo udanym elementem tegorocznych obchodów we Wrocławiu był koncert blisko 100 – osobowej orkiestry dętej złożonej z muzyków wojska, policji i PGE KWB Turów. Po uroczystości oficjalnej, także zgodnie z tradycją strażackiego święta, przyszedł czas na część piknikową. Na Placu Wolności serwowano grochówkę, odbyły się pokazy strażackiego sprzętu a najmłodsi mogli sprawdzić swych sił na ściance wspinaczkowej. Prawosławny kapelan dolnośląski Straży Pożarnej w maju uczestniczył również w święcie Staży Pożarnej w Wałbrzychu (18.05) i innych miejscowościach Dolnego Śląska.