Święto parafialne w Zgorzelcu

ks. Marek Bonifatiuk, 25.05.2018

Mała cerkiew na granicy Polski i Niemiec, jak co roku 21 maja obchodziła swoje święto. W tym dniu 16 lat temu świętej pamięci abp Jeremiasz konsekrował tymczasową świątynię, a jej patronami zostali Święci Równi Apostołom Konstantyn i Helena. W tym czasie miejscowa wspólnota posługiwała się kalendarzem neojuliańskim. Mimo że parafia przeszła na stary styl w 2006 roku, święto parafialne po błogosławieństwu ówczesnego ordynariusza pozostało niezmienne.

W poniedziałkowy poranek drewniana świątynia zaczęła się wypełniać przybyłym na to święto duchowieństwem i wiernymi. Boska Liturgia odsłużona była przez dziekana dekanatu lubińskiego ks. mitrata Sławomira Kondratiuka, ks. mitrata Oleksandra Zhurav-lova proboszcza parafii we Frydlandzie (Czechy), ks. prot. Michala Hryhy proboszcza w Jabloncu nad Nysą (Czechy), ks. prot. Bazylego Sawczuka proboszcza parafii w Jeleniej Górze, ks. prot. Lubomira Worhacza proboszcza parafii w Legnicy, ks. prot. Bogdana Re-pełę proboszcza parafii w Lubinie, ks. Mariusza Kiślaka proboszcza parafii w Wałbrzychu, ks. protodiakon Mieczysława Oleniewicza z Wrocławia i miejscowego proboszcza ks. prot. Marka Bonifatiuka.

Kazanie wygłosił ks. Lubomir Worhacz, który przybliżył zebranym postacie świę-tych Konstantyna i jego matki Heleny, jak i św. apostoła i ewangelisty Jana Teologa.

Niewątpliwie atutem służby w tym dniu był śpiew zarówno duchowieństwa jak i miejscowego chóru prowadzonego przez Anatola Łycza. Po agapie duchowej księża zostali ugoszczeni greckimi smakołykami przez Nikolaosa Rusketosa w Tawernie „Naoussa”.

Cofnij