Święto parafialne w Dolicach

ks. Jarosław Biryłko, 09.06.2018

22 maja to dzień, w którym cerkiew prawosławna czci pamięć przeniesienia relikwii Św. Mikołaja.

Tego dnia w cerkwi w Dolicach( gm. Dobrzany) wierni zgromadzili się, by wspólnie pomodlić się przed ikoną Św. Mikołaja. Tuż przed godziną dziesiątą odbyło się poświęcenie wody, a zaraz potem rozpoczęła się święta liturgia. Uroczystościom przewodniczył ks. Paweł Stefanowski ze Szczecina w asyście kapłanów. Wśród zgromadzonego duchowieństwa byli ks. Artur Graban z Brzozy, ks. Jarosław Maksimiuk z Łobza, ks. Spirydon ( Kuziak) z Wrocławia , a także ks. proboszcz Jarosław Birylko. Boskiej liturgii towarzyszył śpiew chóru ze Stargardu pod przewodnictwem Janusza Kwietnia. Ks. Paweł w słowie do zebranych przybliżył wiernym postać Św. Mikołaja i podkreślił Jego znaczenie w naszej Cerkwi.

Zaznaczył również, że osoba Św. Mikołaja łączy dwa światy chrześcijańskie wschodni i zachodni. Była to szczególna liturgia, tym bardziej, że był to pierwszy odpust parafialny po wyświęceniu cerkwi, podkreślił ks. Jarosław Biryłko. Uroczysta procesja wokół świątyni zakończyła pierwszą część obchodów święta.

Po nabożeństwie ksiądz proboszcz wspólnie z mieszkańcami Dolic zaprosił wszystkich na poczęstunek na świeżym powietrzu. Podczas wspólnej agapy nie zabrakło śpiewów i dobrej atmosfery. Miłym akcentem był występ piosenek biesiadnych dwóch lokalnych zespołów: Jezioranki z Krzemienia i trio z Barlinka. Korzystając z dobrej pogody rodzice i dzieci rozegrali mecz w piłkę nożną. Dzieci, jak zwykle, okazały się nie pokonane. Radny gminy Dobrzany pan Zbigniew Kurzymski wręczył uczestnikom medale i smakołyki. Odpust parafialny ku czci Św. Mikołaja w Dolicach był wydarzeniem, które zgromadziło ludzi różnych wyznań, przekonań i pokoleń. Oby Św. Mikołaj czuwał nad nami.

Zdjęcia: archiwum parafii

Cofnij