Przeniesienie relikwii św. Łukasza Krymskiego do Sokołowska

ks. Grzegorz Cebulski, 14.06.2018

11 czerwca przypadła 57. rocznica śmierci wielkiego świętego XX wieku- św. Łukasza Arcybiskupa Symferopola i Krymu. Ta rocznica stała się okazją do wyjątkowego upamiętnienia, w postaci Spotkania Moszczy-relikwii tegoż świętego w Sokołowsku.

Moszczy – relikwie zostały przekazane za zgodą Metropolity Kijowa i całej Ukrainy Onufrego, z przeznaczeniem dla Sokołowska, na ręce Władyki Arcybiskupa Jerzego, który w dniu 11 czerwca przewodził św. Liturgii w cerkwi św. Michała. Władyce towarzyszyło grono dziewięciu duchowych wraz z ipodiakonami.

Jak ważnym wydarzeniem w życiu Cerkwi, diecezji, ale także tej szczególnej dla odzyskiwania zdrowia miejscowości Sokołowsko-jest duchowa i jednocześnie realna obecność świętego Łukasza Wojno-Jaśienieckiego i wstawiennictwo św. Męcz. Elżbiety Fiodorownej, nakreślił w wzruszających słowach powitania proboszcz- ks. Eugeniusz Cebulski, a następnie w homilii rozwinął Arcybiskup Jerzy: „… tylko przykład wiary i pełnego zawierzenia Chrystusowi, stały się fundamentem uczoności i przyswojenia wiedzy o ludzkim ciele, duszy, ducha jak i chirurgii; męstwo i cierpienie w szykanach stały się umocnieniem i apostolstwem dla innych, jak i w końcu niesienie pomocy w skali nie znającej granic- wypełnieniem Ewangelii w biskupiej posłudze w najcięższe lata bolszewickiego terroru…”

Aktywniejszy kult św. Abp. Łukasza niespodziewanie dla wszystkich rozpoczął się w Cerkwi Greckiej, po wielu faktach cudownego uzdrowienia; także w Polsce, coraz więcej parafii i wiernych odwołuje się do wstawiennictwa św. Łukasza Krymskiego.

Po św. Liturgii procesja na czele z relikwiami świętego skierowała się do Kaplicy Domu św. Męcz. Elżbiety Fiodorownej gdzie doxologia-sławienie Świętego i złożenie relikwii tamże, zakończyły liturgiczną część dnia.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Starosta Wałbrzyski Pan Jacek Cichura z Małżonką, Pan Marek Fedoruk – Burmistrz Szczawna-Zdrój i Pan Krzyszof Michałek, reprezentant Prezesa Zarządu Uzdrowisk Dolnośląskich. Przybyli także zacni pielgrzymi z Czech i Niemiec, oraz parafianie wrocławskich cerkwi, którzy to zostali ugoszczeni przez kierownika domu Pana Andrija Wowka i małżonkę Ludmiłę, pożywną postną strawą. W Sokołowsku na dzień dzisiejszy zamieszkują 3 prawosławne rodziny. Codzienną modlitwę i udostępnienie cerkwi, zapewnia obecność riasofornego mnicha br. Łukasza (Pająka).

Zdjęcia: Gabriel Masalski, Michał Sokołowski

Cofnij