Chór Oktoich wystąpił w Lublinie

ks. Grzegorz Cebulski, 18.06.2018

15 czerwca chór Oktoich dał okolicznościowy koncert w Lublinie z okazji III edycji festiwalu „Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe Lublina”. Przewodnim tematem pierwszego dnia Festiwalu było „Autokefaliczne prawosławie w odrodzonej II Rzeczpospolitej” , zaprezentowane podczas konferencji popularno-naukowej, która składała się z cyklu czterech wykładów. Jednym z tematów wykładów była postać - Sylwetka generała brygady Wojska Polskiego arcybiskupa Sawy (Sowietowa) – duszpasterza i żołnierza którego losy zaprezentował dr hab. Jerzy Grzybowski (Uniwersytet Warszawski). Po zakończonej konferencji, zacni Goście na czele z Arcybiskupem Ablem Ordynariuszem diecezji Lubelsko –Chełmskiej wysłuchali koncertu,który odbył się w niepowtarzalnej pod każdym względem Zamkowej Kaplicy św. Trójcy - podczas którego zabrzmiały fragmenty „Panichidy Grunwaldzkiej”, oraz wybrane hymny liturgiczne w większości z okresu średniowiecza.

Obecność chóru Oktoich - na w/w konferencji - jako zespołu działającego przy Prawosławnym Ordynariacie WP zbiegła się z dwoma ważnymi rocznicami: 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, a także 600-lecie powstania unikalnych wschodniochrześcijańskich fresków w kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, z fundacji Króla Władysława Jagiełły – zwycięskiego wodza spod Grunwaldu.

Nie bez znaczenia dla członków chóru, było wspomnienie faktu, odwiedzenia grobów śp. abp Sawy (Sowietowa) i bp. Mateusza (Siemaszko) na cmentarzu Bromphtom w Londynie w roku 2004, przez chór Oktoich, podczas Dni Kultury Polskiej organizowanej przez Instytut Polski i Stowarzyszenie Chopinowskie w Londynie.

Zdjęcia: Sławomir Wyspianski

Cofnij