Młodzież dekanatu lubińskiego na Łemkowszczyźnie

ks. Lubomir Worhacz, 21.07.2018

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Arcybiskupa Jerzego, w dniach 15-20 lipca młodzież dekanatu lubińskiego uczestniczyła w obozie młodzieżowym na Łemkowszczyźnie zorganizowanym przez Ośrodek Kultury Prawosławnej Diecezji Przemysko- Gorlickiej „Elpis”.

Uczestnicy obozu spotkali się z Jego Ekscelencją Arcybiskupem Przemyskim i Gorlickim Paisjuszem, brali udział w sprzątaniu i wykonaniu inwentaryzacji nagrobków na cmentarzach w Izbach i Banicy, zwiedzili muzea i skanseny łemkowskie w Zyndranowej oraz w Bardejowskich Kupelach na Słowacji. Odwiedzili cerkwie prawosławne w Bielance, Hańczowej, Bardejowie i Gorlicach, w której uczestniczyli w nabożeństwie akatystu do św. Męczennika Maksyma Gorlickiego.

Młodzież codziennie pogłębiała swoją wiedzę na tematy religijne i związane z kulturą i historią regionu Łemkowszczyzny oraz doskonaliła znajomość języka łemkowskiego. Na zakończenie obozu młodzież wyraziła swoje serdeczne podziękowania ks. prot. Romanowi Dubecowi – dyrektorowi Ośrodka Kultury Prawosławnej „Elpis”, za wspaniały pomysł i jego realizację. Opiekę nad młodzieżą sprawowali ks. Sławomir Sorokanycz i ks. Lubomir Worhacz.

Zdjęcia: ks. Lubomir Worhacz