Święto i festyn w Sokołowsku

Paweł Cebulski, 21.07.2018

18 lipca br. przypadła okrągła-setna rocznica męczeńskiej śmierci św. Męcz. Elżbiety ks. Fiodorownej, patronki Domu pod jej wezwaniem w Sokołowsku. Z błogosławieństwa JE arcybiskupa Jerzego, uroczystościom, przewodniczył władyka Wiktor – biskup Baryszewski z Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, któremu asystowało siedmiu kapłanów, diakon i subdiakoni. Na uroczystości przybyli wierni z parafi wrocławskiej diecezji oraz goście z Czech, Ukrainy, Białorusi.

Święta Liturgia, następnie procesja do Domu świętej Patronki połączona z nabożeństwem dziękczynnym – Molebnem, zakończyły pierwszą część świątecznego dnia. Festyn o nazwie „Biała lilia” to druga część dnia na którą złożyły się zabawy integracyjne dla dzieci, mikro jarmark, ognisko, a dla zainteresowanych historycznym aspektem święta miała miejsce prelekcja o życiu, społecznej działalności wspólnoty im. św. Marii i Marty i okolicznościach śmierci św. męcz. Elżbiety. Urozmaiceniem prelekcji był pokaz filmu w technice animacji „piaskowej” nawiązujący tematycznie do osoby Świętej.

Trzecią część dnia wypełnił i zakończył koncert, którego głównymi - zaszczytnymi wykonawcami byli o. Oleksandr Klimienko – zwycięzca programu Voice of Ukraina z 2017 roku, oraz japońska pianistka Atsuko Seta. Przed występem wspomnianych Gwiazd, zaprezentował się Chór Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego Oktoich i wrocławski zespół muzyczny Bel Canto, którego kierownik artystyczny pani Olena Łapko zaprezentowała się również jako imponującej klasy solistka.

Organizacja festynu „Biała lilia” była wsparta przez Wałbrzyskie Starostwo Powiatowe w osobie Pana Jacka Cichury, który wraz Małżonką zaszczycił swoją obecnością uroczystości liturgiczne jak i koncert. Pomoc okazali także Burmistrz Szczawna –Zdrój Pan Marek Fedoruk, Zarząd Sanatoriów Dolnośląskich, Sołectwo Sokołowsko i inne instytucje i osoby którym dziękowano na zakończenie obchodów. Wszystkie te wydarzenia od początku były inicjowane i sukcesywnie wcielane w rzeczywistość dzięki pracy i zaangażowaniu kierownictwa Domu św. męcz. Elżbiety - małżeństwa Ludmiły i Andreja Wowków oraz ich przyjaciół.

Zdjęcia: Oleksij Adamchuk, facebook

Więcej zdjęć pod adresem: www.walbrzyszek.com