Wakacje z ikoną w Hiszpanii

ks. Marek Bonifatiuk, 28.07.2018

W dniach 25 czerwca – 4 lipca w Parafii św. Serafima z Sarowa w La Vila Joiosa w prowincji Alicante odbył się po raz piąty obóz dla dzieci z miejscowej parafii. Inicjatorem tych obozów jest miejscowy proboszcz ks. Adam Kondraciuk. Tak, jak co roku i tym razem z błogosławieństwem abp. Jerzego Ordynariusza Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej zaprosił on do współpracy ks. Marka Bonifatiuka.

Siedemnaścioro dzieci pod okiem proboszcza ze Zgorzelca pisało ikonę św. Wielkiej Męczennicy Elżbiety. W tym roku mimo tego, że wiek dzieci kształtował się w przedziale 6-13 lat, udało się wszystkim skończyć ikony na dobrym poziomie artystycznym i duchowym. Niewątpliwie wynikało to z faktu, że zajęcia z ikonografii odbywały się we wnętrzu cerkwi i mali twórcy w czasie pracy śpiewali cerkiewne pieśni.

Dzieci oprócz wyżej wspomnianego pisania ikon miały zajęcia ruchowe wspaniale prowadzone przez Mikołaja Melnik. O historii Rosji, a szczególnie tej przedrewolucyjnej i życiu św. Elżbiety opowiadał małym słuchaczom Michał Sorokin nauczyciel historii z Rosyjskiej Szkoły w Alteii. Zajęcia muzyki i śpiewu prowadzone były przez Aleksandra i Helenę Chudobin. Zajęcia z jęz. angielskiego prowadziła Anna Stukalowa, a zajęcia teatralne powierzone były Natalii Szubin. Nad wszystkim czuwała po raz piąty kierownik obozu Marina Sajczyk.

Każdy dzień w obozie rozpoczynał się i kończył modlitwą, którą prowadzili księża Adam Kondraciuk i Marek Bonifatiuk.

Specjalny koncert przygotowany przez dzieci swym opiekunom zakończył obóz. Rodzice, dziadkowie i krewni mogli podziwiać napisane ikony, usłyszeć wiele piosenek śpiewanych przez dzieci i spektakl „Rzepka” w jęz. angielskim. Wielkie brawa otrzymał pomysłodawca tych rokrocznych kolonii ks. Adam Kondraciuk, który przez wiele lat był związany z Diecezją Wrocławsko - Szczecińską jako psalmista w Szczecinie, a następnie w Legnicy.

Zdjęcia: archiwum parafii