XXI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Greckiej

ks. Marek Bonifatiuk, 28.07.2018

W dniach 6-8 lipca w Zgorzelcu po raz 21 odbył się Międzynarodowy Festiwal Piosenki Greckiej.  W tym roku był on ściśle związany z obchodami 70-lecia przybycia greckich emigrantów do Zgorzelca. Odmiennie niż w poprzednich latach z powodu prac rewitalizacyjnych, koncerty festiwalowe nie odbywały się w amfiteatrze miejskim, a na scenie ustawionej na stadionie miejskim.

W czasie trzech dni w mieście nad Nysą swoim artystycznym kunsztem popisywali się Maria Iakovou, Apostolos Zacharis, Zespół Mythos & Akis – Papazachariou, Zespół Eponimi, Mara Vlachaki, Dj Stelios, Evi Evita, Spyridopoulos Konstantinos, Ipsilantides Zespół Taneczny, Jorgos Papaisidoru, Angelo Wangelis – Bouzuki i Nikos Rusketos & Grecka Grupa Orfeusz. Zaś o kuchni greckiej gawędził i pokazywał znany wszystkim polakom Teo Vafidis.

Jak co roku organizator festiwalu Nikos Rusketos postarał się, aby był zauważalny również akcent prawosławny. Od rozpoczęcia do zakończenia greckiego święta proboszcz miejscowej parafii ks. Marek Bonifatiuk był ze swymi wiernymi. Zaś niedzielna Boska Liturgia oficjalnie była wpisana w plan uroczystości festiwalowych. W tym roku niemalże całe nabożeństwo było sprawowane w języku greckim za sprawą przebywającego w tym czasie w Zgorzelcu o. hierodiakona Atanazego z monasteru Paraklitu w Grecji.

Nadgraniczny festiwal jest świętem kultury greckiej dedykowanym Grekom, których losy powojenna historia związała z Polską, a szczególnie z miastem Zgorzelec. Wydarzenia religijne, naukowe, spotkania, grecka kuchnia i przede wszystkim grecka muzyka sprawiają, że miasto nad Nysą w czasie trwania festiwalu staje się małą Helladą.

Zdjęcia: Jan Jędrzejczak