Święto Supraskiej Ikony Bogurodzicy

Jakub Ignaciuk, 14.08.2018

10 sierpnia Cerkiew obchodzi święto Supraskiej Ikony Bogurodzicy znajdującej się w Ławrze Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu.

W przeddzień święta do monasteru przybyły piesze pielgrzymki z Wasilkowa, Krynek, Białegostoku, kajakowa z Gródka i autokarowa z Warszawy (zorganizowana przez Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego). Pielgrzymi nie zniechęcili się trudnościami – upalną pogodą, a także pracami drogowymi na trasie Białystok-Supraśl.

Świątecznym nabożeństwom, które rozpoczęło całonocne czuwanie, przewodniczył Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski w asyście członków Soboru Biskupów naszej Cerkwi. Tuż przed rozpoczęciem całonocnego czuwania do wiernych zwrócił się metropolita Sawa, który podkreślił, że: „z woli Bożej i najdoskonalszej mądrości Najwyższego Stwórcy, dziś w 2018 roku, znowu zebraliśmy się w monasterze Najświętszej Bogurodzicy, przed Jej ikoną Hodegetrii, żeby dawać świadectwo jedności w wierze i dziękować za zdrowie, powodzenie, a także za wszelkie trudności życiowe”. Zwierzchnik PAKP w swoim słowie nawiązał także do 100-lecia odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej świętowanego w obecnym roku.

Tego samego dnia wieczorem sprawowany był akatyst do Bogurodzicy, któremu przewodniczył biskup Atanazy oraz panichida przy grobie arcybiskupa Mirona, dawnego przełożonego supraskiego monasteru. Nabożeństwa trwały całą noc. Pierwszą św. Liturgię w cerkwi św. Jana Teologa odprawił biskup Warsonofiusz. Druga sprawowana była w domowej cerkwi św. Antoniego Supraskiego. Liturgii w głównej monasterskiej świątyni przewodniczył Jego Eminencja metropolita Sawa w asyście hierarchów i licznie przybyłego duchowieństwa. Homilię wygłosił arcybiskup Grzegorz. W trakcie św. Liturgii wznoszono usilne prośby w intencji Ojczyzny z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Uroczystości zwieńczyła procesja wokół cerkwi.

W trakcie uroczystości śpiewały supraskie chóry: parafialny, młodzieżowy i dziecięcy, a także chór parafii Narodzenia Bogurodzicy z Bielska Podlaskiego oraz chór parafii Zmartwychwstania Pańskiego z Białegostoku.

Podczas święta obecni byli przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński, wicestarosta powiatu białostockiego Jolanta Den, burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski, p.o. nadleśniczego Nadleśnictwa Supraśl Wojciech Świtecki.

Podczas tegorocznych obchodów święta Supraskiej Ikony Bogurodzicy pielgrzymi mogli dostrzec zmiany jakie zaszły w trakcie minionego roku w cerkwi Zwiastowania Bogurodzicy m.in. nową marmurową posadzkę i zakończony kolejny etap fresków (na sklepieniach). Po raz pierwszy w uroczystościach wzięła również udział grupa młodzieży przebywająca w supraskim monasterze na Ogólnodiecezjalnym Obozie dla Prysłużników.

zdjęcia: protodiakon Wiaczesław Perek, Marcin Surynowicz, Sławomir Kiryluk, Gabriel Masalski

za : orthodox.pl