Pielgrzymka mundurowych na Św. Górę Grabarkę

ks.mjr Łukasz Godun , 21.08.2018

18 sierpnia br. wyruszyła 23. Piesza Pielgrzymka Wojska i Służb Mundurowych na doroczne obchody święta Przemienienia Pańskiego do prawosławnego monasteru na Św. Górze Grabarce.

Tegoroczna pielgrzymka na Św. Górę Grabarkę była jedną z najliczniejszych i liczyła ok. 700 uczestników. Pielgrzymkę zainicjowała Boska Liturgia w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach, której przewodniczył Jego Ekscelencja arcybiskup Jerzy, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy. Władyka przodował pielgrzymom podczas całego procesyjnego marszu, udzielał arcypasterskiego błogosławieństwa i przewodniczył modlitwie.

W pielgrzymce organizowanej przez Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego rokrocznie biorą udział żołnierze i pracownicy wojska, funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Policji, Izby Administracji Skarbowej, Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Kolei, Lasów Państwowych oraz ich rodziny.

W roku bieżącym, szczególnym pielgrzymem był I Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen dyw. pil. Jan Śliwka.

Pośród pielgrzymujących ludzi w mundurach byli obecni kapelani oraz żołnierze i funkcjonariusze z zagranicy: Rumunii, Mołdawii, Czech, Słowacji, Ukrainy i Litwy, w sumie ponad 50 osób.

Każdego roku żołnierze i funkcjonariusze wraz ze swoimi rodzinami, pod duchowym przewodnictwem swoich kapelanów, pielgrzymują na Św. Górę Grabarkę niosąc na barkach ogromny drewniany krzyż wotywny w intencji pokoju na świecie oraz w osobistych intencjach. Tego roku ogromny dębowy krzyż został ufundowany przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa z Hajnówki, zaś wykonali go skazani z Aresztu Śledczego w Hajnówce. Kolejny, pokaźnych rozmiarów krzyż, ufundował i wykonał płk rez. Leon Jakoniuk. Trzeci duży krzyż wotywny nieśli na swoich ramionach kapelani wojskowi z Mołdawii. Bezpośrednio po dotarciu na grabarskie wzniesienie, usytuowano krzyże wokół głównej świątyni pw. Przemienienia Pańskiego, zaś ich poświęcenia dokonał arcybiskup Jerzy.

Prawosławny Ordynariusz Wojskowy zwrócił się do pielgrzymów z okolicznościowym słowem. Podczas przemówienia, Władyka skierował podziękowania pod adresem Ministra Obrony Narodowej, który swoją decyzją ujął pielgrzymkę w poczet przedsięwzięć Ministerstwa Obrony Narodowej. Ogromne słowa uznania i wdzięczności popłynęły do osoby pielgrzymującego generała Jana Śliwki oraz dowódców, komendantów i szefów odpowiednich komórek resortu obrony i innych resortów: Dowództwa Generalnego RSZ, Inspektoratu Wsparcia SZ RP, 2. Regionalnej Bazy Logistycznej, 25. WOG z Białegostoku, 5. Kompanii Regulacji Ruchu z Olsztyna, Wydziału Żandarmerii Wojskowej z Białegostoku, Policji, Straży Pożarnej, które zabezpieczyły sprawny przebieg całego przedsięwzięcia, a ich liczni reprezentanci wspólnie pielgrzymowali w roku szczególnym, jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.

Arcybiskup Jerzy podziękował za udział i zaangażowanie organizatorom i wszystkim pielgrzymom za żywe świadectwo wiary.

Z okazji święta Przemienienia Pańskiego, hierarcha skierował do pielgrzymów w mundurach oraz ich rodzin świąteczne pozdrowienia, życząc aby Bóg pobłogosławił ich pątniczy trud oraz wysłuchał intencyjnych próśb.

zdjęcia: Marta Łuksza, ks. mjr Łukasz Godun