Święto Ścięcia Głowy Proroka Jana Chrzciciela

ks. mjr Łukasz Godun , 11.09.2018

11 września, to dzień pamięci Ścięcia Głowy św. pror. Jana Chrzciciela. J. E. Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński Jerzy Prawosławny Ordynariusz Wojskowy odprawił Boską Liturgię w cerkwi św. Jerzego Zwycięzcy w Warszawie.

Podczas świątecznej Boskiej Liturgii asystowali Władyce kapelani ordynariatu. W pouczającym słowie końcowym, Ekscelencja zwrócił uwagę na kilka istotnych wątków owego wydarzenia. Władyka wskazał na jednoczesny tragizm i triumf męczeńskiego wieńca, jaki poniósł prorok Jan, doszukując się przyczyny tej tragedii w ludzkim upadku z powodu ziemskich rozkoszy i namiętności. Hierarcha ukazał naukę, jaka płynie z ewangelicznego przekazu oraz nauczanie Cerkwi o wydarzeniu Ścięcia Głowy Świętego Proroka Jana Chrzciciela.

Ten święty dzień jest dniem ścisłego postu. Wynika to, jak to ujął abp Jerzy, nie tyle z samego faktu tragicznych okoliczności śmierci Proroka, lecz wskazuje na potrzebę wstrzemięźliwości od doczesnych rozkoszy, które są często przyczyną duchowego upadku.

Zdjęcia: ks. mjr Łukasz Godun