Poświęcenie dzwonów w Sokołowsku

Paweł Cebulski, 03.10.2018

29 września w Sokołowsku miało miejsce poświęcenie trzech dzwonów podarowanych cerkwi św. Archanioła Michała przez prawosławnych donatorów z Woroneża. Organizatorem akcji pozyskania i przywiezienia dzwonów był Włodzimierz W. Owsiannikow z Woroneża.

Na zaproszenie Parafii do Sokołowska przybył Konsul Federacji Rosyjskiej z Poznania Pan Ivan Kosonogow wraz z małżonką. Obrzędu poświęcenia dzwonów dokonał proboszcz parafii ks. mitrat Eugeniusz Cebulski w obecności duchowieństwa z cerkwi śww. Cyryla i Metodego we Wrocławiu. Historię cerkwi w Sokołowsku, wraz z jej powojennymi losami związanymi z martyrologią jeńców wojennych pobliskich filii Obozu KL Gross-Rozen, przedstawił w swoim przesłaniu do zgromadzonych ks. Eugeniusz. Na słowa proboszcza odpowiedział Konsul FR Pan Iwan Kosonogow, serdecznie dziękując zwierzchnictwu polskiej Cerkwi za odnalezienie i odrodzenie duchowego życia wokół tej jedynej oryginalnej rosyjskiej świątyni na zachodzie Polski, oraz za pamięć o ofiarach II Wojny Światowej.

Woroneskie dzwony dołączyły do podarowanego wcześniej dzwonu odlanego w 1949 r., z zamkniętej katolickiej parafii przedmieść miasta Koethen na terenie wschodnich Niemiec.

Posiłek w Domu św. męcz. Elżbiety przygotowany przez Andreja i Ludmiłę Wowk zakończył świąteczne spotkanie. Codzienną opiekę nad cerkwią św. Arch. Michała i modlitewną posługę od 3 lat sprawuje riasoforny mnich Łukasz (Pająk).

Zdjęcia: Konsulat FR w Poznaniu, Andrej Wowk

Cofnij