Ogólnopolskie Dni Pszczelarza oraz Dolnośląskie Dni Miodu i Wina w Przemkowie

ks. Igor Popowicz, 03.10.2018

W dniach 29-30 września w Przemkowie miały miejsce wyjątkowe uroczystości - Ogólnopolskie Dni Pszczelarza oraz Dolnośląskie Dni Miodu i Wina.

W niedzielę 30 września proboszcz parafii, ogólnopolski prawosławny kapelan pszczelarzy ks. mitrat Igor Popowicz, sprawował nabożeństwo dziękczynne. Przed rozpoczęciem Boskiej Liturgii przed świątynią powitano 42 poczty sztandarowe pszczelarzy przybyłych z różnych regionów Polski w tym m.in. z Warszawy, Lublina, Częstochowy, Białegostoku, Koszalina, Łodzi, Leszna, Suwałk, Legnicy, Wrocławia, Bolesławca i wielu innych. Następnie poczty sztandarowe uroczyście wprowadzono do świątyni, gdzie zajęły miejsce na balkonach prezentując sztandary.

Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Waldemar Kudła poprosił o błogosławieństwo i modlitwę. Cerkiew wypełniła się po brzegi. W duchu ekumenicznej modlitwy obecni byli ks. Kanonik Krzysztof Mrukowicz proboszcz sąsiedniej parafii rzymskokatolickiej, ks. Jarosław Leśny kapelan pszczelarzy z ramienia Kościoła rzymskokatolickiego oraz proboszcz parafii grecko-katolickiej ks. płk. Bogdan Miszczyszyn. Obecni byli również przedstawiciele władz różnych szczebli w tym województwa, sejmu, senatu, starostwa. Władze lokalne reprezentował burmistrz Jerzy Szczupak.

W słowie skierowanym do zebranych ks. Igor wyraził wdzięczność Bogu Wszechmogącemu za wspólną modlitwę, zwracając szczególną uwagę na znajdującą się w Cerkwi ikonę św. Ambrożego Mediolańskiego - patrona pszczelarzy, świętego z IV stulecia, z czasów niepodzielonego Kościoła. Proboszcz zwrócił również uwagę na przypadającą w tym dniu, wg kalendarza juliańskiego, pamięć świętych męczennic Wiary, Nadziei, Miłości oraz ich matki Zofii, których wizerunki znajdują się na freskach zdobiących ściany Cerkwi. Święte, których męczeńska śmierć wydarzyła się w 137 roku są kolejnym przykładem wspólnego dziedzictwa i fundamentem Kościoła, obrazem cnoty i wartości ponadczasowych łączących chrześcijan.

Zwracając się do pszczelarzy o. Igor Popowicz powiedział: „dziękuję wam za waszą pasję i oddanie pielęgnacji rodzin pszczelich, stworzenia Boskiego, które jest wzorem ładu i porządku. Twierdzi się, że gdy zginą pszczoły zginie człowiek. Są one barometrami naszej relacji ze światem przyrody. Dlatego też środowisko pszczelarzy poszukuje wielkiej tajemnicy życia łącząc pszczoły z metafizyką. Święte Pismo ukazuje nam miód jako wyrażenie używane w dużej liczbie znaczeń i kontekstów, szczególnie pozytywnych, uosobienie dobrobytu i słodkości”.

W dalszej części poświęcono przyniesione miody oraz wosk pszczeli. Nabożeństwo było również przyczynkiem do upamiętnienia 100-lecia Niepodległości Polski, modlono się za Ojczyznę, Władze i Wojsko.

Na zakończenie proboszcz podziękował wszystkim bezinteresownie zaangażowanym w przygotowanie święta, chórowi parafialnemu, który dwujęzycznie odśpiewał Służbę Bożą, dyrygentowi lektorowi Andrzejowi Wasuli, a także władzom Polskiego Związku Pszczelarskiego za decyzję umiejscowienia tegorocznego święta dziękczynienia właśnie w Przemkowie. Uroczystości w wymiarze świeckim trwały dwa dni i były wypełnione muzyką i śpiewem.

Zdjęcia: Andrzej Ugolik, Piotr Kwoka

Cofnij