Święto Niepodległości oraz Dzień "OXI" w Zgorzelcu

ks. Marek Bonifatiuk, 29.10.2018

W niedzielę 28 października w Cerkwi Świętych Konstantyna i Heleny w Zgorzelcu odbyły się uroczystości poświęcone 100-leciu odzyskania niepodległości przez Polskę i greckiego święta „OXI” („NIE”).

Po Boskiej Liturgii został odprawiony dziękczynny molebień, w którym wznoszone były modlitwy za pomyślność władz, wojska, służb mundurowych i mieszkańców naszej Ojczyzny. Bezpośrednio po nim, w języku greckim z polskimi wstawkami, został odsłużony „Trysagion” (litia za zmarłych). Wierni zgorzeleckiej wspólnoty w ten sposób uczcili pamięć żołnierzy i ludności Grecji, która 28 października 1940 roku wypowiedziała “OXI” - “NIE” włoskiemu, a następnie niemieckiemu (6 kwietnia 1941) najeźdźcy.

W uroczystościach w nadgranicznej cerkwi uczestniczył Burmistrz Miasta Zgorzelec Rafał Gronicz. W podzięce za dobroć okazywaną małej prawosławnej wspólnocie, proboszcz wraz z wiernymi przekazał na jego ręce ikonę św. Archanioła Rafała.

Burmistrz wyraził wdzięczność za tak niespodziewany i miły dar. Stwierdził, że miasto Zgorzelec zawsze było otwarte na ludzi niezależnie od narodowości, czy też wyznawanej wiary. Podkreślił też, że w czasie swej kadencji dołoży wszelkich starań by Zgorzelec zawsze był takim miastem. Zaakcentował również, że w tym mieście w 1949 roku swój nowy dom znalazło 14 tysięcy greckich uchodźców. Kończąc swą wypowiedź podziękował ks. Markowi i wiernym za zorganizowanie uroczystości niepodległościowych i pozdrowił Greków z dniem “OXI”.

Na zakończenie proboszcz pogratulował wyboru do Rady Miasta Zgorzelec - swemu parafianinowi Nikolaosowi Rusketosowi, przewodniczącemu grecko-polskiego Stowarzyszenia „DELTA”.

Cofnij