Święto parafialne w Starym Wołowie

ks. Aleksander Konachowicz, 09.11.2018

W tym roku mija 65 rocznica od dnia, kiedy została erygowana prawosławna parafia w Starym Wołowie.

Pierwszą Boską Liturgię, w po-ewangelickiej świątyni w Starym Wołowie, służył proboszcz Prawosławnej katedry we Wrocławiu ks. Atanazy Sławiński. Odbyła się ona w dniu 8 listopada 1952 roku, kiedy to w kalendarzu Cerkwi prawosławnej wypada pamięć św. Dymitra z Sołunia, wielkiego męczennika z początku IV wieku (+306r.).

Oficjalnego aktu erygowania parafii oraz przejęcia terenu i obiektów sakralnych w Starym Wołowie, dokonał ks. Atanazy dopiero w dniu 13 listopada 1953 roku.Miały one służyć na potrzeby religijne nie tylko mieszkańcom Starego Wołowa, ale i prawosławnym wiernym rozsiedlonym po okolicznych miejscowościach na Ziemi Wołowskiej w wyniku tzw. „Akcji Wisła”.

W dniu święta parafialnego 8 listopada 2018 roku, proboszcz parafii – ks. Aleksander Konachowicz przed Boską Liturgią poświęcił wodę, a na zakończenie nabożeństwa wszyscy zgromadzeni, przy śpiewnych dźwiękach parafialnych dzwonów, uczestniczyli w świątecznej procesji. Na zakończenie uroczystości wierni zaśpiewali wszystkim mnohaja lita.

Ks. proboszcz pozdrowił wszystkich parafian z tym ważnym parafialnym jubileuszem, 65-leciem istnienia parafii. Podziękował również wszystkim parafianom za możliwość wspólnej z nimi współpracy i modlitwy. Bowiem w tym roku mija 25 lat od dnia kiedy został ich proboszczem. Życzył wszystkim zebranym wytrwałości i dalszej pracy w kierunku umacniania duchowych wartości tak potrzebnych w życiu każdego człowieka.