Święto parafialne w Samborzu

ks. Igor Habura, 11.11.2018

10 listopada w dzień liturgicznej pamięci św. Wielkiej Męczennicy Paraskiewy, Parafia Prawosławna w Samborzu obchodziła swoje święto patronalne. Z tej okazji do Samborskiej cerkwi przybyła ponad setka wiernych. O godzinie 10 rozpoczęła się Boska Liturgia, której przewodniczył dziekan okręgu wrocławskiego ks. mitrat Aleksander Konachowicz z Wrocławia. Na Liturgię przybyli również ks. mitrat Eugeniusz Bójko z wrocławskiej parafii św. Cyryla i Metodego, ks. Lubomir Worhacz z Legnicy, ks. Andrzej Jaroszuk ze Żmigrodu, ks. Marek Bonifatiuk ze Zgorzelca, o. Spirydon (Kuziak) oraz protodiakon Mieczysław Oleśniewicz z wrocławskiej katedry.

Ze słowem do wiernych zwrócił się proboszcz Cywilno - Wojskowej Parafii Prawosławnej pw. Świętych Cyryla i Metodego - ks. Eugeniusz Bójko. Na początku przybliżył on postać św. Paraskiewy, kobiety która wykazała się nadzwyczajną odwagą oraz męstwem, wyznając wiarę w Chrystusa nawet w obliczu śmierci. Ks. Eugeniusz podkreślił, że odwaga Paraskiewy miała swoje źródło nie w ludzkiej zapalczywości czy sile charakteru, a w Bogu i głębokiej wierze w Zmartwychwstałego. Będąc odległą od nas względem czasu, jest i powinna być nam bliską ze względu na priorytet wiary i miłości do Stwórcy, których to cech tak bardzo brakuje współczesnemu światu. Na zakończenie o. Bójko wezwał wszystkich zebranych do nieustannego naśladowania nie tylko św. Paraskiewy, ale i całej rzeszy męczenników za wiarę, naśladowanie ich w stałości, wytrwałości i odwadze w wyznawaniu Chrystusa.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii, podczas której wielu wiernych przystąpiło do misterium Eucharystii udano się z procesją wokół świątyni. Podczas trzykrotnego okrążania nowo wybudowanej i wyświęconej w tym roku Cerkwi śpiewano tropariony ku czci patronki oraz uroczyście odczytano cztery fragmenty Ewangelii mówiące o Zmartwychwstaniu Chrystusa.

Na zakończenia głos zabrał dziekan ks. Aleksander Konachowicz. Podziękował on w imieniu duchowieństwa za zaproszenie oraz wspólną modlitwę. Wezwał wszystkich do tego, aby nie tylko jeden dzień w roku, ale zawsze pamiętać o przykładzie św. Paraskiewy, uczyć się od niej, naśladować ją i z wiarą modlić się o jej wstawiennictwo przed Tronem Najwyższego.

Kończąc uroczystości proboszcz Samborskiej parafii ks. Igor Habura podziękował duchowieństwu za przyjazd i żarliwą modlitwę, ks. dziekanowi za przewodniczenie uroczystościom oraz ks. Eugeniuszowi za wygłoszoną homilię. Wszystkim przybyłym z okolicznych parafii za trud przybycia na święto i pomnożenie swoją obecnością świątecznej radości, chórowi za piękny i uroczysty śpiew oraz parafianom za przygotowanie świątyni oraz poczęstunku przy cerkwi, na który wszyscy udali się po zakończeniu Liturgii.

Zdjęcia: Ksenia Habura