Uroczystości z okazji Dnia Niepodległości w Stargardzkiej Cerkwi

Patryk Miżołemski, 15.11.2018

“1918 - 2018. Bojownikom o wolność w setną rocznicę jej odzyskania. Stargard 2018” - tablica z napisem takiej treści uroczyście odsłonięta została w niedzielne przedpołudnie 11 listopada, w przedsionku cerkwi pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Stargardzie. Tego dnia, we wszystkich cerkwiach prawosławnych w Polsce, o godzinie 12, rozbrzmiewały dzwony cerkiewne upamiętniające 100-lecie odzyskania niepodległości Polski.

Wierni stargardzkiej Cerkwi uczestniczyli we wspólnej modlitwie w intencji Ojczyzny, odprawiona była Święta Liturgia. Po liturgii odbył się molebien. Po nim poświęcona i odsłonięta została tablica pamiątkowa, z udziałem wojska, władz miasta, gminy i powiatu.

Tego dnia we wspólnej modlitwie uczestniczyli: Rafał Zając – Prezydent Stargardu wraz z zastępcą, Iwona Wiśniewska – Starosta Stargardzki, Kazimierz Szarżanowicz – Wójt Gminy Stargard wraz z zastępcą, Marcin Przepióra - Przewodniczący Rady Miejskiej, płk Jacek Rolak – Dowódca Garnizonu Stargard, ppłk Mirosław Zyber - Dowódca Batalionu Saperów, ppłk Marek Nowak- Komendant WKU w Stargardzie, Komendanci Powiatowi: Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Dyrektor Zakładu Karnego oraz Dyrektorzy szkół.

“Dziękując Bogu za dar wolności możemy się dziś tutaj zebrać, by wznieść nasze dziękczynienie Bogu. Zebrani w tej świątyni będziemy pamiętali szczególnie o wszystkich tych, którzy zasnęli w Panu, walcząc o dobro, w imię miłości do naszej Ojczyzny oraz jej wolności i niepodległości.” - mówił ks. Jarosław Biryłko, proboszcz parafii.

Na zakończenie uroczystości pod nową tablicą zostały złożone kwiaty i zapalono znicze.

Zdjęcia: Tadeusz Surma