Listopadowe koncerty chóru "Oktoich"

ks. Grzegorz Cebulski, 28.11.2018

W listopadzie chór Oktoich uczestniczył w sześciu koncertach związanych z 100-leciem Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Poniżej prezentujemy skrótowe relacje umieszczone na portalach niektórych organizatorów tychże koncertów.

8 listopada W kościele garnizonowym pw. św. Marcina z Tours w Krośnie Odrzańskim odbył się zorganizowany przez klub 5bsap, koncert Chóru Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego „OKTOICH” z Wrocławia w repertuarze Patriotyczno- Wojskowym. Na niejednej twarzy można było dostrzec zaszklone oczy po wysłuchaniu przepięknych patriotycznych pieśni. Repertuar Chóru, który wystąpił w mundurach Rodzajów Sił Zbrojnych wywołał w uczestnikach koncertu chwile zadumy, refleksji, a u niektórych niezapomnianych wspomnień. Występ wywarł duże wrażenie na słuchaczach, czego odzwierciedleniem były gromkie owacje, którymi publiczność nagrodziła występujących.

W dniach 10-11 listoopada w Kamiennej Górze, Jeleniej Górze i Karpaczu odbyły się trzy koncerty pod wspólnym tytułem „Historia-Pamięć – Tożsamość gdzie utwory patriotyczne wykonały połączone chóry oraz soliści z Wrocławia: Chór Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego „Oktoich”, „Gaudium” Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Chór Uniwersytetu Przyrodniczego. Koncerty prowadził dyrygent Alan Urbanek i ks. Grzegorz Cebulski, będący też jednym z solistów. Uczestnicy koncertu otrzymali pamiątkowe śpiewniki z pełnymi tekstami utworów patriotycznych. Podczas koncertu wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego śpiewania.

18 listopada w kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła w Kiełczy odbył się koncert muzyki cerkiewnej w ramach Gaude Mater Polonia Wincenty z Kiełczy in memoriam. W wypełnionej po brzegi świątyni wystąpił wielokrotnie nagradzany i odznaczany za swe osiągnięcia chór „Oktoich” działający przy Prawosławnym Ordynariacie WP i cerkwi św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu. Artyści zabrali słuchaczy w podróż po świecie muzyki cerkiewnej okraszoną obszernymi komentarzami dyrygenta chóru ks. Grzegorza Cebulskiego. Koncert był swego rodzaju rekolekcjami i prologiem odradzającego się festiwalu Gaude Mater Polonia Wincenty z Kielczy in Memoriam.

22 listopada w wypełnionym słuchaczami Zamku Książęcym w Oleśnicy odbył się koncert czwartkowy w ramach cyklu “Łączy nas muzyka” pt: “Niepodległość krzyżami się mierzy” w wykonaniu chóru Oktoich. Zespołowi towarzyszył na gitarze prof. Waldemar Gromolak i na fortepianie Stanisław Śliwiński.

Te piękne i wzruszające wydarzenie kulturalne, z aktywnym udziałem mieszkańców wymienionych miast – w tym młodych rodzin z dziećmi - było bardzo ważne i potrzebne w przekazywaniu historii i pielęgnowaniu pamięci, i tożsamości.

Cofnij