Zakończyła się III edycja warsztatów ikonograficznych we Wrocławiu

Lubomiła Rydzanicz, 10.12.2018

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Arcybiskupa Jerzego, Stowarzyszenie Prawosławne im. Świętych Apostołów Piotra i Pawła we Wrocławiu w dniach 3-9 grudnia br. zorganizowało trzecią edycję warsztatów ikonograficznych, które w tym roku zgromadziły 16 uczestników.

Warsztaty rozpoczęły się modlitwą, której z ramienia parafii katedralnej przewodniczył ks. Igor Habura. Następnie uczestnicy wysłuchali wykładu o ikonach wygłoszonego przez prowadzącego warsztaty pana Jana Grigoruka. Po kilkudniowej, wytrwałej, trudnej, ale i owocnej w przeżycia estetyczne oraz duchowe pracy, warsztaty dobiegły końca. Rozpoczęte modlitwą do Świętego Ducha zakończyły się hymnem „Dostojno jest” ku czci Przenajświętszej Bogurodzicy. Następnie wszyscy zebrani obejrzeli wystawę ikon napisanych na warsztatach oraz wysłuchali wykładu “Ikonografia współczesnych świętych w Kościele prawosławnym” wygłoszonym przez Jana Grigoruka.

Połączony z wykładem wernisaż zgromadził liczne grono słuchaczy, którzy nie tylko podziwiali efekty pracy uczestników warsztatów, ale i przybliżali sobie prawosławną tradycję ikonograficzną, a tym samym duchowość Kościoła Wschodniego.

Zdjęcia: Iraida Hunczak

Cofnij