Dysputa i koncert z cyklu "Biblia i muzyka" we Wrocławiu

ks. Igor Habura, 12.12.2018

W niedzielę 9 grudnia o godz. 18.00 w luterańskim Kościele Opatrzności Bożej we Wrocławiu, miała miejsce doroczna dysputa teologiczna połączona z koncertem. Taki koncert odbywa się we Wrocławiu tylko raz w roku. Organizowany przez Fundację „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” cykl „Biblia i muzyka” to wyjątkowe wydarzenie muzyczne, duchowe i kulturowe, na które zaproszeni są wszyscy zainteresowani.

Tegoroczna edycja poświęcona została Psalmowi 88/87 „Panie, Boże mego zbawienia”. W teologicznej debacie poświęconej refleksji poszczególnych kościołów oraz religii wzięli udział: Jego Ekscelencja abp prof. dr hab. Jerzy (Pańkowski) - Prawosławny Ordynariusz Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej i Prawosławny Ordynariusz WP, Jego Ekscelencja ks. bp Waldemar Pytel - Biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, Jego Ekscelencja ks. bp prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski - Biskup Pomocniczy Wrocławski Wikariusz Generalny oraz rabin Stas Wojciechowicz - z Synagogi “Ec Chaim Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie”.

W trakcie debaty zaproszeni goście prezentowali swoje refleksje teologiczne oraz osobiste na temat psalmu 88/87. Władyka Jerzy w swoim wystąpieniu podkreślał Chrystocentryczną interpretację tego psalmu jaka pojawiła się w łonie Prawosławia. Zwrócił również uwagę, że pomimo iż psalm ten wydaje się być na pozór smutnym i pesymistycznym, jest w nim ukryta głęboka chrześcijańska nadzieja.

Po zakończeniu debaty rozpoczął się koncert w wykonaniu Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem pod batutą Stanisława Rybarczyka, przy akompaniamencie organów, na których zagrał Piotr Rojek.

Zdjęcia: ks. Mieczysław Oleśniewicz

Cofnij