Niedziela po Bożym Narodzeniu w Parafii Katedralnej

Gabriel Masalski, 14.01.2019

13 stycznia, w Niedzielę po Bożym Narodzeniu, we wrocławskiej katedrze Boskiej Liturgii przewodniczył J.E. Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński Jerzy. Hierarsze asystowali ks. mitrat Aleksander Konachowicz oraz protodiakon Mieczysław Oleśniewicz.

Po wysłuchaniu niedzielnego czytania ze Świętej Ewangelii ze słowem do wienych zwrócił się ks. Aleksander Konachowicz. Komentując przeczytany fragment, odniósł go przede wszystkim do święta Narodzenia Chrystusa, które dopiero co tak uroczyście obchodziła Cerkiew Prawosławna. O. Aleksander zwrócił szczególną uwagę na misję Chrystusa, który przyszedł na świat nie po to, aby dzielić ludzi na sprawiedliwych i grzeszników, dobrych i złych, ale po to, aby upadłe człowieczeństwo ponownie zjednoczyć z Bogiem. Upadłą naturę ludzką podnieść ku niebu i przywrócić jej należytą chwałę i miejsce pośród stworzenia. Chrystus, jak sam o sobie mówi w Ewangelii, nie przyszedł po to, aby sądzić świat, a go zbawić.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii Arcybiskup Jerzy dokonał aktu Oddania Święta Bożego Narodzenia poprzez procesyjne przeniesienie ikony Rożdestwa ze środka cerkwi na prestoł.