Święto Chrztu Pańskiego we Wrocławiu

ks. Igor Habura, 20.01.2019

19 stycznia w dzień Święta Chrztu Pańskiego nabożeństwom we wrocławskiej katedrze przewodniczył Ordynariusz Diecezji Jego Ekscelencja abp Jerzy. W przeddzień święta sprawowano, podobnie jak w wigilię Bożego Narodzenia, Królewskie Godziny Kanoniczne oraz Liturgię św. Bazylego Wielkiego, natomiast wieczorem Całonocne Czuwanie składające się z Wielkiego Powieczerza oraz Jutrzni.

W sam dzień święta Jego Ekscelencja przewodniczył Boskiej Liturgii w asyście ks. mitrata Konstantego Marczyka, ks. mitrata Eugeniusza Bójko, ks. prot. Wiktora Jacewicza, o. hieromnicha Spirydona oraz protodiakona Mieczysława Oleśniewicza.

W słowie skierowanym do wiernych Władyka podkreślił wielką rolę święta Epifanii, zwracając uwagę na mnogość określeń, którymi jest ono nazywane. Jedno z nich - Bogojawlenije jest szczególne, gdyż wskazuje na główny wymiar teologiczny święta. Chrzest Pański jest wielkim objawieniem się Boga w Trójcy Świętej. Władyka wskazał, że to właśnie święto Epifanii było obchodzone na długo przed liturgicznym ukształtowaniem się święta Bożego Narodzenia w IV w.

Abp Jerzy zaznaczył, że chrzest był momentem przełomowym w ziemskim życiu Chrystusa, gdyż to właśnie od tej pory rozpoczęła się jego publiczna działalność. Przywołał również postać św. Jana Chrzciciela i jego wezwanie do pokajania, które to było głównym tematem jego nauki. Władyka zwrócił uwagę na pewien paradoks, otóż Jan chrzci na odpuszczenie grzechów i nikomu tego chrztu nie odmawia i nagle staje przed nim Ten, który żadnego grzechu nie popełnił. Stichiry święta, czytane na wieczornym nabożeństwie oddają rozterki Jana. Pełen lęku pyta on Jezusa: w czyje Imię mam Cię ochrzcić? Ojca? Przecież Ty nosisz Go w Sobie. Syna? Sam nim jesteś? Ducha? On przecież obecny jest pod postacią gołębia i uświęca Twoje dzieło?

Kończąc homilię Jego Ekscelencja zwrócił uwagę na główne przesłanie święta, nie tylko Epifanii, ale i każdego cerkiewnego święta. Owo przesłanie brzmi w sposób następujący: Świętuj i naśladuj, świętuj i przeżywaj to, co świętujesz. Chrzest Jezusa w wodach Jordanu był objawieniem zbawiennej Łaski Bożej, która jest największym plonem tego święta. Chrzest Chrystusa daje nam Łaskę, daje nam niewytłumaczalną siłę, która wzmacnia nasz wysiłek w walce ze słabością. Istotą święta jest zrozumienie Łaski Bożej, którą Bóg posła wtedy i posyła nam każdego dnia.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii Jego Ekscelencja dokonał Wielkiego Oświęcenia Wody.

Całe kazanie Władyki Jerzego można obejrzeć klikając tutaj