Święto Epifanii w Zgorzelcu

ks. Marek Bonifatiuk, 29.01.2019

19 stycznia w cerkwi świętych Konstantyna i Heleny w Zgorzelcu po Boskiej Liturgii miało miejsce Wielkie Oświęcenie Wody. Licznie zebrani wierni z radością pili i brali wodę do swych domów.

Na prośbę wiernych z Ukrainy i Rosji już od trzech lat na jeziorze Berzdorfer See odbywa się tzw. „kreszczeńska kupiel”. W tym roku mimo minusowej temperatury powietrza (-6) i trochę cieplejszej wody (2,7) pięć osób zanurzyło się by kultywować swoje tradycje. Po krótkim wstępie modlitewnym, czytaniu fragmentu Świętej Ewangelii, ektenii i okropieniu wodą święconą wód jeziora kapłan przy śpiewie troparionu Epifanii „Gdy w Jordanie…” wrzucił Krzyż do wody. Przygotowani do tego ochotnicy ruszyli by Go wyłowić, ucałować i oddać kapłanowi. Osoba, która pierwsza wydobyła go z wody otrzymała w darze od księdza ikonę na pamiątkę tego wydarzenia. Coroczny ryt „kreszczeńskoj kupieli” na Berzdorfer See jest zaczerpnięty z praktyki Cerkwi Greckiej. Po chłodnej kąpieli wszyscy przybyli na Blaue Lagune z radością grzali się przy wcześniej rozpalonym ogniu i raczyli się przysmakami kuchni ukraińskiej i rosyjskiej.