Święto parafialne we wrocławskiej Katedrze

ks. Igor Habura, 21.09.2017

21 września we wrocławskiej Katedrze po raz siedemdziesiąty świętowano dzień Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Uroczystości rozpoczęły się w środowy wieczór nabożeństwem Całonocnego Czuwania. W sam dzień święta o godzinie 8.30 miało miejsce małe oświęcenie wody, następnie o godz. 9.40 przywitano w świątyni Jego Ekscelencję Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego Jerzego. Około godziny dziesiątej J.E abp. Jerzy w asyście licznie zgromadzonego duchowieństwa oraz ponad 300 wiernych rozpoczął Boską Liturgię. W trakcie nabożeństwa, wypełniając wolę śp. abp. Jeremiasza, władyka Jerzy podniósł ks. Andrzeja Jaroszuka do godności protojereja oraz nagrodził go krzyżem z ozdobami.

W słowie skierowanym do wiernych abp. Jerzy podkreślił szczególne znaczenie narodzenia Bogurodzicy nie tylko dla jej współczesnych oraz przyszłych pokoleń wierzących, ale i dla wszystkich sprawiedliwych, którzy żyli w czasach do narodenia Chrystusa. Władyka podkreślał mistyczne znaczenie dzisiejszego święta oraz jego zbawcze skutki, które objęły swoim działaniem cały rodzaj ludzki. Podczas nabożeństwa śpiewał chór wrocławskiej Katedry pod dyrekcją pana dr. Piotra Kuropki.

Po zakończeniu Liturgii odbyła się procesja wokół świątyni, podczas której modlono się za wszystkich zmarłych biskupów, duchownych oraz wiernych, którzy trudzili się dla dobra wrocławskiego prawosławia. Na zakończenie, ze słowami świątecznego pozdrowienia, zwrócił się do Jego Ekscelencji proboszcz Katedry ks. mitrat Jerzy Szczur. Podziękował on władyce za jego arcypasterską modlitwę oraz w imieniu całego zebranego duchowieństwa i wiernych jeszcze raz uroczyście powitał i pozdrowił władykę w związku z jego pierwszym świętem parafialnym w niedawno objętej przez niego Katedrze diecezji wrocławsko – szczecińskiej. Po zakończeniu uroczystości zebrani udali się na świąteczny poczęstunek do sali parafialnej.

Relacje wideo: Wigilia Święta Narodzenia Bogurodzicy i Święto Narodzenia Bogurodzicy

Zdjęcia: ks. Igor Habura, Andrzej Bołkowski, Jan Demczuk