ks. Igor Habura, 25.04.2019

W Wielki Czwartek Arcybiskup Jerzy przewodniczył nabożeństwom Wielkiego Tygodnia sprawowanym we wrocławskiej katedrze.

Rano Władyka Jerzy przewodniczył Boskiej Liturgii św. Bazylego Wielkiego. W tym dniu Cerkiew Prawosławna wspomina Mistyczną Wieczerzę, podczas której Jezus Chrystus ustanowił świętą Eucharystię oraz Kapłaństwo.

Podczas małego wejścia Jego Ekscelencja abp Jerzy, w uznaniu za pracę dla dobra Cerkwi nagrodził prawem noszenia złotego krzyża kapłańskiego o. hieromnicha Spirydona oraz ks. Igora Habura.

W słowie skierowanym do wiernych Arcypasterz zwrócił uwagę na ważność tego Sakramentu w życiu każdego prawosławnego chrześcijanina, a także na częstotliwość przystępowania do Świętego Kielicha. Władyka mówił o tym, że w związku z niezrozumieniem tego Sakramentu, doszło w pewnym okresie historii (szczególnie XVIII w.) do tego, że z ambony duchowni nawoływali, aby przystępować do Pryczastija tylko raz w roku. W związku z tym zanikała praktyka cotygodniowego przyjmowania Ciała i Krwi.

Jego Ekscelencja podkreślił, że wierni powinni podchodzić do Eucharystii częściej, tak aby co niedzielę cała cerkiew przystępowała do sakramentu tak, jak to miało miejsce dzisiaj.

Władyka poruszył również kwestię „godności” (dostoinstwa). Nigdy nie będziemy godni, aby przyjąć ten Sakrament, ale powinniśmy zrobić wszystko, w miarę naszych możliwości, aby „w swojej niegodności godnie przyjąć Święte Pryczastije”. Abp Jerzy powiedział o pojawiających się pokusach, szczególnie u osób, które często przystępują do Czaszy. Będą pojawiały się myśli o niegodności, o tym, że jeszcze jakieś grzechy ciążą nam na sumieniu. Diabeł będzie nas próbował odwieść od Sakramentu. Wtedy powinniśmy odganiać te myśli i podejść do Czaszy nie patrząc na pokusy.

Władyka zwrócił uwagę na prawidłowość, według której człowiek im częściej przystępuje do Eucharystii, tym bardziej czuje potrzebę częstego jej przyjmowania.

Władyka wspomniał również o tym, że dzisiejszy dzień to dzień zarówno ustanowienia Sakramentu Eucharystii, jak i Kapłaństwa. Bez kapłanów nie ma Eucharystii.

Na zakończenie wyraził wielką radość z przystąpienia prawie wszystkich obecnych w Cerkwi wiernych do Sakramentu Eucharystii. Wieczorem Arcybiskup Jerzy będzie sprawował nabożeństwo Jutrzni Wielkiego Piątku z czytaniem 12 fragmentów Ewangelii o Mękach Chrystusa.