Pascha we wrocławskiej katedrze

ks. Igor Habura, 28.04.2019

Tegoroczne paschalne nabożeństwa, zgodnie z liturgiczną tradycją naszej Cerkwi rozpoczęły się przed północą, o godz. 23.20 “Połunosznicą”, podczas której do prezbiterium wniesiona została “płaszczenica” - całun z wizerunkiem złożonego do grobu Chrystusa. W trakcie nabożeństwa do katedry wróciła z Warszawy delegacja, której przewodził dziekan okręgu wrocławskiego ks. mitrat Aleksander Konachowicz, niosąc uroczyście przybyły z Jerozolimy Święty Ogień. Nabożeństwu Paschy przewodniczył Ordynariusz Diecezji Jego Ekscelencja abp. Jerzy i śpiewał chór katedry pod dyr. dr Piotra Kuropki.

Przed północą, przy narastającym w dynamikę śpiewie paschalnej stichery „Zmartwychwstanie Twoje, Chryste Zbawicielu”, rozpoczęła się uroczysta procesja. Arcybiskup Jerzy, aklamacją „Chwała Świętej, Jednoistotnej i Życiotwórczej, i Niepodzielnej Trójcy”, rozpoczął paschalną jutrznię, symbolicznie otwierając Krzyżem Chrystusowym drzwi do katedry – symbol zwycięstwa życia nad śmiercią i otchłanią. Przybyli tłumnie na paschalne nabożeństwo wierni, gromko odpowiadali na każde pozdrowienie „Chrystus Zmartwychwstał!” słowami „Zaprawdę zmartwychwstał!”.

Po zakończeniu paschalnej jutrzni (którą można obejrzeć TUTAJ) rozpoczęła się Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma. Paschalną Ewangelię - jeden z najbardziej charakterystycznych elementów wielkanocnej Liturgii, tradycyjnie przeczytano w kilku językach: cerkiewnosłowiańskim, greckim, łacińskim, hebrajskim, rosyjskim, ukraińskim, białoruskim, polskim i angielskim.

Bezpośrednio przed udzielaniem Eucharystii protodiakon Mieczysław Oleśniewicz – Sekretarz Kancelarii Arcybiskupiej odczytał tegoroczne Paschalne Posłanie Świętego Soboru Biskupów naszej Cerkwi, które można przeczytać TUTAJ.

Po zakończeniu Liturgii Jego Ekscelencja abp Jerzy dokonał oświęcenia paschalnego chleba - Artosu. Następnie Władyka oświęcił paschalne pokarmy przyniesione przez wiernych. Ze względu na różnorodność pochodzenia etnicznego wiernych, przyniesione do cerkwi paschalne pokarmy odzwierciedlały dużą różnorodność lokalnych tradycji. W nocnym nabożeństwie wzięło udział ponad pół tysiąca wiernych.

W paschalny poranek o godzinie 10.00 w katedrze ks. mitrat Konstanty Marczyk sprawował drugą liturgię w tym paschalnym dniu. W czasie liturgii śpiewał chór złożony z parafian katedry pod dyr. Pani Anny Sydoruk. Podczas nabożeństwa Cerkiew była wypełniona po brzegi kilkoma setkami wiernych, którzy przybyli aby świętować Zmartwychwstanie Chrystusa. Film z nabożeństwa można obejrzeć TUTAJ.

Po południu o godzinie 15.00 arcybiskup Jerzy, w asyście duchowieństwa katedralnego, odprawił paschalną wieczernię, która uroczyście zakończyła pierwszy liturgiczny dzień Święta Paschy.

Łącznie w nabożeństwach paschalnych w tym roku wzięło udział ponad półtora tysiąca wiernych.