Święto parafialne w Legnicy

ks. Lubomir Worhacz, 30.04.2019

W poniedziałek paschalny, 29 kwietnia, Parafia Prawosławna Zmartwychwstania Pańskiego w Legnicy obchodziła swoje święto parafialne. Tego dnia legnicką wspólnotę odwiedził Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jerzy Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński wraz z duchowieństwem diecezjalnym oraz gościem z Czech.

Na święto przybyli ks. prot. Pavel Milko proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Ludmiły w Mĕlniku w Czechach, wykładowca Fakultetu Teologii Prawosławnej na Uniwersytecie Karola w Pradze, ks. prot. Sławomir Sorokanycz proboszcz parafii w Studzionkach, ks. hieromnich Spirydon (Kuziak) proboszcz parafii w Ząbkowicach Śląskich i wikariusz katedralnej parafii we Wrocławiu, oraz ks. protodiakon Mieczysław Oleśniewicz sekretarz Kancelarii Prawosławnego Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego.

Podczas Liturgii Świętej z homilią do wiernych zwrócił się arcybiskup Jerzy. Przybliżył on wiele aspektów liturgicznych, ikonograficznych i teologicznych święta Paschy Chrystusowej. Ekscelencja zgłębiając tajemnicę Zmartwychwstania Pańskiego powiedział: „Pamiętajmy, że wiara w Paschę Chrystusową jest fundamentem, treścią i celem naszej Cerkwi. Bez Paschy nie ma ani chrześcijaństwa, ani Cerkwi, ani sensu życia. Historia chrześcijaństwa poznała wiele brutalnych i strasznych prześladowań. One zaś, zamiast Ją osłabić, tylko Ją wzmocniły. Żadne prześladowanie nie jest tak groźne, jeśli ludzie wierzący żyją paschalnie. Jeśliby ktoś chciał zniszczyć dzisiaj chrześcijaństwo i Cerkiew prawosławną, chociaż nie jest to możliwe – bo tak zapewnia nas Ewangelia, nauczając o Cerkwi – to musiałby odebrać nam wiarę w Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa”.

Po nabożeństwie na świetlicy parafialnej miał miejsce świąteczny obiad, podczas którego ze słowem do wiernych jeszcze raz zwrócił się arcybiskup Jerzy, a ks. proboszcz Lubomir Worhacz w imieniu całej parafii i swoim serdecznie podziękował Arcypasterzowi za przybycie wyrażając nadzieję, że Władyka corocznie, mimo wielu obowiązków, będzie odwiedzać legnicką parafię w dniu jej święta parafialnego, na które to święta Arcypasterz został serdecznie zaproszony.

Cofnij