Koncert muzyki cerkiewnej w Szczecinie

Dawid Dubec, 04.05.2019

Stowarzyszenie Prawosławne św. Mikołaja w Szczecinie kolejny raz miało zaszczyt gościć szczecińskich miłośników muzyki cerkiewnej w murach szczecińskiej Konkatedry św. Mikołaja Cudotwórcy. W sobotę 13 kwietnia odbył się Wielkopostny Koncert Muzyki Cerkiewnej, wydarzenie w ramach III edycji cyklu “Wierni tradycji”.

Ten wieczór był wyjątkowy, gdyż wystąpiły zespoły biorące udział w Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej. Ten wieczór był wyjątkowy, gdyż obok zespołu muzyki cerkiewnej wystąpiły również uczestnicy Międzynarodowego Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Pasyjnej.

Chór żeński POLIRYTMIA z Zielonej Góry, działa od 1986 roku. Jego założycielem, wieloletnim dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest prof. Janina Nowak. Od roku 2010 z zespołem pracuje także dyrygentka Nataliya Golub. W swoim dorobku chór posiada wiele znaczących nagród, m.in. Grand Prix na Festiwalu “Sedina Cantat” w Szczecinie, czy też Złoty Kliros na II Festiwalu Słowiańskiej Muzyki Sakralnej “Głagolica” w Oleśnicy.

Zespół Muzyki Dawnej ANONYMOUS z Poznania, działa od 2004 roku. Grupę tworzą pasjonaci śpiewania, zafascynowani brzmieniem muzyki dawnej wykonywanej à capella. Kierownikiem i dyrygentem jest Zbigniew Kaczmarek. Zespół posiada wiele nagród m.in. Grand Prix Konkursu Chóralnego Muzyki Dawnej im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

Zespół Kameralny ANALIPSIS ze Szczecina, powstał w 2017 roku. Założycielem, kierownikiem i dyrygentem jest Dawid Dubec. Zespół specjalizuje się w wykonawstwie muzyki cerkiewnej. W swojej krótkiej działalności występował w Polsce oraz poza jej granicami. Brał również udział w międzynarodowych warsztatach muzyki sakralnej w Jeleniej Górze.

Uwieńczeniem wieczoru było wspólne wykonanie Modlitwy Pańskiej w kompozycji Mikołaja Kiedrowa - ojca.

Wszyscy uczestnicy koncertu zdobyli nagrodę Srebrnego Pasma w swoich kategoriach konkursowych podczas Międzynarodowego Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Pasyjnej.

Koncert objęty był honorowym patronat J.E. Jerzego Prawosławnego Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego oraz prezydenta Miasta Szczecin - Piotra Krzystka.

Nagranie Modlitwy Ojcze Nasz można obejrzeć TUTAJ

Zdjęcia: Maciej Papke i Adam Kocimski

Cofnij