Święto parafialne w Ząbkowicach Śląskich

o. Spirydon Kuziak, 07.05.2019

W poniedziałek, 6 maja, w dzień kiedy Cerkiew Prawosławna liturgicznie wspomina pamięć św. Jerzego Zwycięzcy, Parafia Prawosławna w Ząbkowicach Śląskich obchodziła swoje patronalne święto.

Na zaproszenie proboszcza o. hieromnicha Spirydona (Kuziaka) na uroczystości przybyli ks. mitrat Stanisław Strach – proboszcz parafii w Kędzierzynie Koźlu i Opolu oraz ks. Marek Kiślak – proboszcz z Wałbrzycha i dyrektor Domu św. Stefana w Cieplicach. Oprócz ząbkowickich parafian przybyli goście ze Świdnicy, którzy razem stworzyli chór śpiewający podczas Boskiej Liturgii. Nabożeństwu przewodniczył ks. Strach, wieloletni były już proboszcz ząbkowickiej parafii. Po zakończeniu Liturgii ze słowem do zebranych wiernych zwrócił się ks. Starch, przybliżając postać św. Jerzego i stawiając go wszystkim współczesnym chrześcijanom za wzór pokory i męstwa w wierze w Chrystusa.

Bardzo ważnym wydarzeniem było nagrodzenie „Błogosławioną gramotą” pana Krzysztofa Goszczyńskiego. Jest on filarem parafii i przez wiele lat był jedynym parafianinem. Do dnia dzisiejszego pomimo sędziwego wieku śpiewa i czyta podczas nabożeństw. Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy udali się na teren przed Cerkwią, aby podczas wspólnej agapy przedłużyć świętowanie tego wielkiego i niezwykle ważnego wydarzenia, nie tylko dla ząbkowickiej wspólnoty, ale i całego Prawosławia na Dolnym Śląsku.

Parafia w Ząbkowicach jest wyjątkową z kilku powodów. Jest jedną z najmniejszych parafii w Polsce, gdyż liczy sobie zaledwie 10 wiernych. Dodatkowo znajduje się w niej kilkusetletni fresk św. Jerzego Zwycięzcy – patrona świątyni. Ponadto budynek Cerkwi liczy sobie 700 lat, co czyni go jedną z najstarszych świątyń chrześcijańskich w Polsce.

Cofnij