Parafia w Wałbrzychu pozyskała działkę pod budowę cerkwi

ks. Mariusz Kiślak, 30.05.2019

W poniedziałek, 27 maja b. r. prezydent miasta Wałbrzycha, dr Roman Szełemej, spotkał się z proboszczem tamtejszej Parafii Prawosławnej Wszystkich Świętych ks. Mariuszem Kiślakiem, który przybył na spotkanie w imieniu Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego Jerzego.

Spotkanie zamykało proces pozyskania działki z przeznaczeniem na budowę cerkwi. Działka jest zlokalizowana w dzielnicy Śródmieście, przy ul. Przemysłowej 17 i bezpośrednio przylega do drogi krajowej nr 35. Na mocy aktu notarialnego podpisanego dnia 18 marca 2019 roku, Parafia Prawosławna Wszystkich Świętych weszła w posiadanie nieruchomości niezabudowanej o powierzchni 2501 m2.

Cerkiew wraz z budynkiem administracyjnym zaprojektował dr Andrzej Tokajuk, prodziekan wydziału architektury Politechniki Białostockiej i jednocześnie dyrygent w cerkwi Hagia Sofia w Białymstoku.

Niełatwe losy wałbrzyskiej parafii są dobrze znane wiernym i duchowieństwu. Bóg posłał parafian, których zaangażowanie spowodowało, że na terenie diecezji wrocławsko-szczecińskiej powstanie nowa świątynia. Przez 20 lat nabożeństwa odbywały się w kaplicy tymczasowej. Kilka pokoleń wałbrzyskich wiernych starało się uregulować warunki życia liturgicznego i parafialnego. Procedurę pozyskania działki zainicjował błogosławionej pamięci Arcybiskup Jeremiasz. Na kontynuację dzieła błogosławieństwa udzielił ordynariusz diecezji Arcybiskup Jerzy. Sprawa trwała 5 lat.

Składamy najserdeczniejsze podziękowania i wyrazy wdzięczności wszystkim osobom, które przyczyniły się do pozyskania działki pod budowę cerkwi prawosławnej w Wałbrzychu.

O postępach w budowie będziemy informować na bieżąco. Parafia jest zbyt liczna, żeby nie budować i zbyt mała, by wybudować cerkiew o własnych siłach, dlatego osoby, które mają możliwość wsparcia budowy, prosimy o kontakt z proboszczem ks. Mariuszem Kiślakiem, tel.; 609 453 424.

Razem zbudujmy cerkiew w Wałbrzychu!

Nie ma cegiełek małych i dużych. Każda jest wielka.

Konto: 67 1090 2633 0000 0001 2368 0728

Parafia Prawosławna Wszystkich Świętych w Wałbrzychu, ul. Mickiewicza 31, 58-300 Wałbrzych, ks. Mariusz Kiślak, tel.: 609 453 424

Cofnij