Relacja z jubileuszowej XL Ogólnopolskiej Paschalnej Pielgrzymki Młodzieży Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę

Paulina Darmorost , 31.05.2019

Z błogosławieństwa J.E. Arcybiskupa Jerzego, w dniach 24-26 maja dwudziestoosobowa grupa młodzieży naszej diecezji wraz z opiekunem duchowym ks. Mariuszem Kiślakiem wzięła udział w XL Ogólnopolskiej Paschalnej Pielgrzymce Młodzieży Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę.

Pierwszym punktem programu była wizyta w cerkwi św. Jana Klimaka na warszawskiej Woli. Ks. prot. Adam Misijuk wspólnie z ks. Pawłem Korobeinikovem opowiedzieli nam historię parafii oraz przybliżyli postać patrona tamtejszej cerkwi. Następnie odbyła się panichida przy grobie śp. abp Jeremiasza. Po wspólnej modlitwie proboszcz parafii zaprosił nas na plebanię, gdzie przy herbacie mogliśmy porozmawiać z warszawską młodzieżą oraz zaproszonymi gośćmi z zagranicy. Po wspólnym posiłku ruszyliśmy w dalszą podróż.

Po dotarciu na miejsce, podzieliliśmy się obowiązkami i rozbiliśmy nasze namioty, po czym udaliśmy się na Wieczernię. Po nabożeństwie odbyło się Małe Poświęcenie Wody oraz postawienie Krzyża. Piątkowy wieczór zakończył się kolacją przy ognisku wraz z częścią artystyczną. Organizatorzy w tym roku urozmaicili program o kino plenerowe, które cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Sobotę rozpoczęliśmy Boską Liturgią, po której nastąpiło poświęcenie drzewek owocowych upamiętniających jubileuszową „majową”. Następnie udaliśmy się na wspólne śniadanie. Po posiłku odbyło się wyczekiwane przez wielu uczestników „40 pytań do…”, na które odpowiadali hierarchowie oraz duchowni naszej Cerkwi. Po zakończeniu czekał na nas jubileuszowy tort. Reszta dnia upłynęła każdemu z nas w inny sposób, ponieważ do wyboru w programie były warsztaty oraz prelekcje o różnorodnej tematyce. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Po obiedzie odbyło się spotkanie z organizatorami pierwszych Paschalnych Pielgrzymek. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali przybyłych gości, którzy opowiadali o swoich początkach z bractwem. Po nabożeństwie Wsienocznego Bdienija wszyscy udaliśmy się na pobliski cmentarz, gdzie została odprawiona Panichida za zmarłych hierarchów, osoby dawniej związane z Bractwem Młodzieży Prawosławnej w Polsce, opiekunów duchowych Bractw oraz sympatyków Bractwa. Po kolacji uczestniczyliśmy w grupach tematycznych. Ostatnim punktem naszego programu był Akafist do Św. Męczennika Młodzieńca Gabriela, po którym wielu z nas uczestniczyło w sakramencie Spowiedzi oraz Eucharystii podczas nocnej Boskiej Liturgii. Po nabożeństwie udaliśmy się na agapę, po której nastał czas na pożegnanie się z przyjaciółmi z innych bractw. Pełni duchowych wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Wrocławia.

Dla Każdego z nas pielgrzymka na Św. Górę Grabarkę była wspaniałym przeżyciem, gdzie oprócz modlitwy mogliśmy czynnie uczestniczyć w ciekawych punktach programu, uzyskując odpowiedzi na nurtujące nas pytania, a także zwiększać swoją wiedzę w zakresie życia cerkiewnego. Była to również doskonała okazja, aby zawrzeć nowe przyjaźnie. Mamy nadzieję, że każdy z uczestników będzie chciał tam wrócić również w przyszłym roku, a my pojedziemy w jeszcze liczniejszym składzie.

Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować naszemu Władyce, abp Jerzemu za błogosławieństwo na pielgrzymkę i miłe słowa. Również ogromne podziękowania należą się opiekunowi duchowemu naszego bractwa- ks. Mariuszowi Kiślakowi, bez którego pielgrzymka nie doszłaby do skutku oraz za opiekę w czasie jej trwania. Spasi Hospodi!

Cofnij