Święto parafialne w Rudnej

Maria Kondratiuk, 08.10.2017

27 września Parafia Prawosławna w Rudnej obchodziła święto parafialne - dzień Podwyższenia Krzyża Pańskiego.

Świąteczne uroczystości rozpoczęły się małym poświęceniem wody, którego dokonał ks. Sławomir Kondratiuk. Święta Liturgia sprawowana była przez proboszcza wraz z przybyłym duchowieństwem z okolicznych parafii: ks. prot. Jerzym Maliszem z Zimnej Wody, ks. prot. Lubomirem Worhaczem z Legnicy, ks. prot. Sławomirem Sorokanyczem ze Studzionek, ks. prot. Markiem Bonifatiukiem ze Zgorzelca, ks. prot. Bogdanem Repeła z Lubina oraz ks. prot. Jerzym Omelianiukiem z Buczyny. Słowo na Liturgii do zgromadzonych wiernych skierował ks. Bogdan Repeła, który przybliżył wydarzenie odnalezienia Krzyża w Jerozolimie przez św. cesarzową Helenę w 326 roku. Zwrócił szczególną uwagę na to, jak wielkie znaczenie ma krzyż w życiu chrześcijanina - towarzyszy wierzącemu człowiekowi od jego narodzin aż do śmierci.

Obchody święta zakończyła uroczysta procesja wokół świątyni oraz podziękowania za wspólną modlitwę skierowane przez proboszcza do wszystkich przybyłych wiernych.

Od maja do sierpnia bieżącego roku trwały prace przy wykonaniu nowych polichromii w cerkwi oraz kapitalnego remontu plebanii. Ozdobione freskami zostały dwie ściany świątyni - północna i zachodnia - o łącznej powierzchni 280 m2. Freski w cerkwi wykonane zostały przez ikonopisarkę Ekaterinę Katalevską z Tyberdy w Rosji, która ukończyła szkołę ikonograficzną w Dubnie pod Moskwą. Natomiast pracę podczas remontu plebanii polegały na wymianie więźby dachowej budynku i pokryciu dachu nową dachówką ceramiczną, wymianie okien, a także na zbiciu starych tynków oraz wykonaniu nowej elewacji.

Zdjęcia: Maria Kondratiuk, ks. Lubomir Worhacz

Cofnij