Obchody 100-lecia Polskiej Policji

za: www.prawoslawnyordynariat.wp.mil.pl, 28.07.2019

24 lipca to data szczególna dla policjantów i pracowników Policji - data święta polskiej Policji, a rok 2019 jest jubileuszowym - obchodzimy bowiem setną rocznicę powstania Policji Państwowej, której tradycje kontynuujemy. W tym wyjątkowym i jakże ważnym roku, tegoroczne, 100. już centralne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, przedstawicieli środowisk naukowych, stowarzyszeń, funkcjonariuszy i - co najważniejsze — ludzi, którym codziennie służą pomocą polscy policjanci, odbyły się dzisiaj w Warszawie na Zamku Królewskim, a następnie na Placu Marszałka J. Piłsudskiego.

Uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęły się o godzinie 14:00. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i podniesieniu flagi państwowej na maszt nastąpiła uroczysta zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Dziś piękne i trudne tradycje w połączeniu ze współczesnymi wymaganiami stanowią solidny fundament i są podstawą sprawnego działania dzisiejszej Policji — Policji, bez której nie wyobrażamy sobie istnienia nowoczesnego państwa prawa. Jesteśmy dumni z naszej przeszłości i z wielką pokorą czerpiemy z niej zasoby. - powiedział szef polskiej Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda – postanowieniem z 24 lipca 2019 roku – mianował czterech oficerów Policji na stopnie generalskie. Awanse generalskie przyznane zostały na podstawie art. 48 ust. 3 ustawy o Policji, na wniosek minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbiety Witek.

Podczas uroczystości odznaczono trzech zasłużonych policjantów — dwaj uhonorowani zostali Krzyżami Zasługi za Dzielność, a jeden Medalem za Ofiarność i Odwagę.

O 14:30 odbyła się uroczysta promocja mianowania na pierwszy stopień oficerski Policji absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Po okolicznościowych wystąpieniach przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożone zostały wieńce. Uroczystość zakończyła uroczysta defilada pododdziałów Policji, a także promowanych funkcjonariuszy. Ordynariuszowi wojskowemu podczas uroczystości asystował Naczelny Kapelan Policji, ks. prot. Andrzej Bołbot (dop. POWP).

Po południu w piątek 26 lipca br. odbyło się prawosławne nabożeństwo dziękczynne w intencji funkcjonariuszy i pracowników Policji. Uroczystość zorganizowano w katedralnej cerkwi pw. Św. Jerzego Zwycięzcy w siedzibie Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. Prawosławni kapelani pod przewodnictwem arcybiskupa Jerzego, prawosławnego ordynariusza wojskowego modlili się zarówno za żyjących funkcjonariuszy i pracowników Policji, jak i za dusze zmarłych i poległych policjantów i cywilów, pracujących w Policji.

Modlitwą otoczono także przedwojennych stróżów prawa, także tych, którzy wiosną 1940 r. zostali zamordowani przez NKWD w Związku Radzieckim. W nabożeństwie wziął udział ks. Andrzej Bołbot naczelny prawosławny kapelan Policji.

Kazanie wygłosił ks. Marcin Gościk z prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej, kapelan lubelski. – Policjanci są naszymi „aniołami stróżami”, którzy bez względu na porę roku, święta, dni wolne od pracy o każdej porze dnia i nocy idą aby służyć drugiemu człowiekowi – powiedział w homilii ks. Marcin. – Zawód policjanta jest powołaniem, jest służbą drugiemu człowiekowi. Św. Sylwan z Atosu powiadał, że według tego jak człowiek postrzega swego bliźniego, można ocenić, jak wiele łaski nosi w sobie. Nie bez przyczyny Św. Archanioł Michał jawi się patronem Policji, bo to właśnie ona jest spadkobiercą pilnowania ładu i porządku w społeczeństwie.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Policji z komendantem głównym formacji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem na czele.

Na zakończenie uroczystości arcybiskup Jerzy wręczył komendantowi głównemu Policji gen. insp. Jarosławowi Szymczykowi Odznakę Pamiątkową Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. Generał Jarosław Szymczyk ofiarował arcybiskupowi wiązankę kwiatów. Obaj odsłonili tablicę pamiątkową upamiętniającą setną rocznicę powołania Policji Państwowej. Arcybiskup Jerzy odsłoniętą inskrypcję poświęcił.

Zakończeniem uroczystego spotkania była agapa.

Cofnij