75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Za prawoslawnyordynariat.wp.mil.pl , 01.08.2019

1 sierpnia br., w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w siedzibie POWP, arcybiskup Wrocławski i Szczeciński Jerzy, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy, odsłużył panichidę (prawosławne nabożeństwo żałobne) w intencji poległych powstańców oraz ofiar powstania.

Już na początku tego heroicznego ale i tragicznego zrywu niepodległościowego zginęło wielu mieszkańców Warszawy, w tym wielu prawosławnych. W pierwszych dniach Niemcy rozstrzelali studentów i wykładowców Studium Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Warszawskiego. Zginęli również synowie naczelnego kapelana prawosławnego Wojska Polskiego ks. ppłk Szymona Fedorońko: podchorąży Orest „Fort” i podchorąży Wiaczesław „Sławek”. Na warszawskiej Woli rozstrzelano dzieci i personel prawosławnego sierocińca - łącznie 140 osób. Wraz z nimi zginęli: archimandryta Teofan Protasiewicz, proboszcz parafii św. Jana na Woli, ks. Antoni Kaliszewicz z rodziną, wikariusz parafii św. Jana na Woli, matuszka Antonina Teodorowicz, żona byłego proboszcza katedry metropolitalnej w Warszawie oraz wielu innych powstańców i cywilnych mieszkańców Warszawy wyznania prawosławnego różnych narodowości.

Powstanie Warszawskie to największy zryw militarny w okupowanej przez III Rzeszę Europie. Walka rozpoczęła się 1 sierpnia 1944r., trwając 63 dni. Powstanie przyniosło zagładę miastu, śmierć blisko 200 tys. osób oraz wypędzenie pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy.

tekst: POWP foto: Marta Łuksza