Nowy witraż w Świdnickiej cerkwi

Ks. Piotr Nikolski, 27.08.2019

21 sierpnia 2019 świdnicka cerkiew została odmieniona przez wielki witraż w centralnym oknie północnym. Przez ostatni rok cerkiew była nadmiernie przezroczysta po zamontowaniu nowych okien przeznaczonych pod witraż przedstawiający Opiekę Matki Bożej (Pokrow). Na początku to irytowało, ale z czasem przyzwyczailiśmy się do wielkich przezroczystych tafli. Przed tegoroczną Paschą w górnych, okrągłych częściach okna pojawiły się wizerunki Zbawiciela i dwóch lecących Cherubinów, który dały nam przedsmak tego, czego mieliśmy się spodziewać. Sześciotaflowe okno północne było rozpatrywane jako miejsce na ikonę Ukrzyżowania, Wniebowstąpienia i Opieki Matki Bożej. Wybór padł na tę ostatnią, gdyż ikona Pokrowa zawiera poprzeczny przekrój trzynawowej świątyni, co pozwoliło wykorzystać architekturę okna z jej łukami i filarami, pozwalając jej spełniać taką sama rolę w kompozycji. Jak i wszystkie witraże naszej świątyni, Opieka Matki Bożej została zaprojektowana przez Michała Boguckiego i wykonana w pracowni witraży Zbigniewa Jaworskiego. Ciekawostką jest ikona w ikonie. Na otwieranej części okna są szczegółowo przedstawione obecne na ikonie Pokrowa wrota królewskie z wizerunkami ewangelistów i sceną Zwiastowania.