Święto parafialne w Oleśnicy

ks. Jerzy Szczur, 02.09.2019

28 sierpnia w Cerkwi prawosławnej to ostatnie święto z cyklu Dwunastu Wielkich Świąt w roku liturgicznym - Zaśnięcie Przenajświętszej Bogurodzicy. Jest ono uroczyście obchodzone w Oleśnicy, w parafii pod tym wezwaniem.

Obchody rozpoczęły się 27 sierpnia nabożeństwem Całonocnego Czuwania. W samym dniu święta odprawiono Akatyst ku czci Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, a Boskiej Liturgii przewodniczył ks. mitrat Eugeniusz Bójko w asyście ks. mitrata Piotra Sokołowskiego, ks. prot. Bazylego Sawczuka, o. hieromnicha Spirydona oraz ks. mitrata Jerzego Szczura. Ze słowem skierowanym do wiernych zwrócił się ks. prot. Bazyli Sawczuk, który przybliżył istotę święta i podkreślił szczególną rolę Matki Bożej w życiu każdego chrześcijanina. Podczas nabożeństwa śpiewał chór parafialny pod kierunkiem Pani Neonilly Kuropka, nadając godną oprawę uroczystościom liturgicznym.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii sprawowano Molebien wraz z poświęceniem plonów ziemi oraz ziół. Dzień Święta zbiegł się z jubileuszem 25-lecia posługi kapłańskiej ks. mitrata Jerzego Szczura w oleśnickiej parafii.

Kontynuacją uroczystości był wspólny poczęstunek w salce parafialnej, w którym uczestniczyli wszyscy wierni.

Fot. Anna Sydoruk