Święto parafialne w Gorzowie Wielkopolskim

ks. Jarosław Szmajda, 23.09.2019

W niedzielę 22 września Boskiej Liturgii w Parafii Prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy w Gorzowie Wielkopolskim przewodniczył Jego Ekscelencja abp Wrocławski i Szczeciński Jerzy. Hierarcha przybył zgodnie z tradycją zapoczątkowaną przez śp. Arcybiskupa Jeremiasza w pierwszą niedzielę po święcie parafialnym.

W drzwiach świątyni Władykę kwiatami przywitały dzieci, chlebem i solą starosta cerkiewny Włodzimierz Rydzanicz oraz proboszcz ks. Jarosław Szmajda.

W słowie skierowanym do wiernych, nawiązując do czczonej tego dnia pamięci św. Bogoojców, Władyka Jerzy wspomniał o niesieniu krzyża przez świętych sprawiedliwych Joachima i Annę, rodziców Matki Bożej, którzy doświadczyli problemu braku potomstwa oraz napiętnowania ich w związku z tym przez społeczeństwo. Ich przykładem nawiązał do rożnych problemów, które dotykają dzisiejszych ludzi zaznaczając, że nie można oceniać jak wielkie zmartwienie dotyka każdego z nas.

Podczas nabożeństwa śpiewał chór parafialny pod dyr. Aleksandra Levchyshyna.

W trackie Liturgii Władyce asystowali proboszcz ks. Jarosław Szmajda, o. hieromnich Spirydon (Kuziak) oraz protodiakon Mieczysław Oleśniewicz.

Na zakończenie nabożeństwa, ze słowami podziękowania zwrócił się do zebranych ordynariusz abp. Jerzy zaznaczając, że była to pierwsza Boska Liturgia sprawowana przez niego w gorzowskiej świątyni.

Po uroczystościach wszyscy udali się na wspólny obiad.