Święto pszczelarzy w Przemkowie

Joanna Kwoka, 02.10.2019

28-30 września odbyły się już XX Dolnośląskie Dni Miodu i Wina w Przemkowie, których stałym elementem jest dziękczynne nabożeństwo w intencji pszczelarzy i ich rodzin co roku odbywające się w innej świątyni. Ta lokalna tradycja przetrwała już 20 lat. Stałym elementem uroczystości jest poświęcenie miodów, a także odznaczenia dla prowadzących najlepsze pasieki, posiadające atesty jakości.

W tym roku najwyższym odznaczeniem pszczelarskim ks. dr Dzierzgonia został uhonorowany jako jedyny, ks. mitrat Igor Popowicz, Ogólnopolski kapelan pszczelarzy z ramienia PAKP, za wkład w duchowy wymiar święta, jego atmosferę, organizacyjne doradztwo oraz współorganizowanie Ogólnopolskich Dni Pszczelarza w ubiegłym roku, które odbiły się bardzo dobrym echem w kraju i za granicą.

Ks. Popowiczowi podziękowano również za modlitwę, która jak twierdzą bartnicy, pozostawia trwały ślad, jest elementem nieodzownym i budującym w ich szlachetnej pracy. Można stwierdzić, że było to nobilitujące dla całej społeczności prawosławnej Przemkowa i nie tylko.

W części artystycznej wystąpiły: dziecięcy chór „Łastiwczata” i starszy „Łastiwoczka”, a także zespół wieczoru „Nadija”. Kilkanaście tysięcy osób odwiedziło w tych dniach to niewielkie miasteczko.

W święcie wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwa w osobach, Pani Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, Pani Marszałek Senatu Doroty Czudowskiej, Pani poseł Ewy Szymańskiej, władz związku pszczelarzy i innych. Proboszcz spotkał się z przedstawicielkami parlamentu w konstruktywnej rozmowie o specyfice regionu, jego wielokulturowości, przykładu zgodnego współżycia i warunków które muszą zaistnieć by było to możliwe. Takim miejscem stał się Przemków.

Cofnij