Kolejny etap budowy Cerkwi w Zgorzelcu

ks. Marek Bonifatiuk, 30.10.2019

W przygranicznym Zgorzelcu 17 października wznowiono prace przy budowie Cerkwi parafialnej św. Konstantyna i Heleny.

Pierwszy etap budowy został ukończony w 2016 roku. Polegał on na wykonaniu dolnej kondygnacji cerkwi, gdzie będzie się mieściła kaplica św. Jerzego nawiązująca do pierwszej istniejącej w Görlitz (niemiecka nazwa Zgorzelca) w latach 1914-1923 Cerkwi. W podziemnej część znajdzie się duża sala parafialna oraz pomieszczenia gospodarcze.

Niestety brak środków finansowych oraz problemy ze znalezieniem odpowiedzialnego wykonawcy zatrzymały prace, aż do bieżącego miesiąca.

Obecny zakres prac to wykonania ścian bocznych. Ze względu na to, że projekt świątyni był adaptacją projektu greckiego, cerkiew jest wykonywana z żelazobetonu.

Wierni obecnie korzystają z niewielkiej tymczasowej świątyni, niestety jej gabaryty zmuszają sporą część modlących się do stania na zewnątrz. Gdy jest ciepło i sucho nie przeszkadza to nikomu, zupełnie inaczej będzie, kiedy nastąpią chłody i zła pogoda.

Do zgorzeleckiej Cerkwi coraz liczniej przychodzą emigranci z Ukrainy, Mołdawii i Białorusi, którzy swe przyszłe życie wiążą z polskim Zgorzelcem i niemieckim Görlitz. By zachować ich w wierze prawosławnej, trzeba jak najszybciej wybudować większą murowaną świątynię.

Oprócz wyżej wymienionych narodowości miejscowa parafia otacza swą opieką: Polaków, Greków, Bułgarów, Gruzinów, Rumunów, Rosjan, Serbów i Holendrów. Stałych parafian jest około sześćdziesięciu osób zaś prawosławnych emigrantów zarobkowych w mieście i okolicy jest na pewno powyżej tysiąca.

Niestety misyjny charakter parafii powoduje to, że ciągle boryka się ona z niestabilnością finansową. Zebrane dotychczas środki tylko w 2/3 pokryją wykonanie ścian. Dlatego zwracamy się do Wszystkich Ludzi Dobrego Serca o pomoc by rozpoczęta budowa zostało jak najszybciej zakończona.

Wpłat można dokonać na konto:

Parafia Prawosławna Zgorzelec Pl. św. Konstantyna i Heleny 1, 59-900 Zgorzelec BANK BNP PARIBAS 31 2030 0045 1110 0000 0214 2180

Spasi Hospodi!

Cofnij