Abp Jerzy wziął udział w jubileuszowych uroczystościach Kijowskiej Akademii Teologicznej

za: www.orthodox.pl, 11.11.2019

W dniach 8-10 listopada, w Ławrze Kijowsko-Pieczerskiej miały miejsce uroczystości upamiętniające 200-lecie przekształcenia Akademii Kijowsko-Mogilewskiej w Kijowską Akademię Teologiczną oraz 30- lecie odrodzenia Kijowskich Szkół Duchownych.

W rocznicowych obchodach Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny i Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie reprezentował Jego Ekscelencja Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński Jerzy (Prorektor ChAT), i Dziekan Wydziału Teologicznego ChAT prof. Jerzy Ostapczuk.

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem całonocnego czuwania w przeddzień święta św. Nestora Latopisca Pieczerskiego – patrona Kijowskiej Akademii Teologicznej, celebrowanym w Soborze Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Ławrze Kijowskiej.

Nazajutrz sprawowano tam Boską Liturgię pod liturgicznym przewodnictwem Metropolity Kijowskiego i całej Ukrainy Onufrego, któremu asystowało około 30 biskupów z kraju i zagranicy. Podczas liturgii abp Jerzy, na prośbę metropolity Onufrego, udzielił święceń kapłańskich diakonowi Eliaszowi – studentowi Kijowskich Szkół. Po nabożeństwie odbyła uroczysta gala akademicka.

Abp Jerzy odczytał okazjonalny list Metropolity Warszawskiego i całej Polski skierowany do metropolity Onufrego. W imieniu Soboru Biskupów PAKP wręczył Rektorowi Kijowskich Szkół, bp. Sylwestrowi Order św. Marii Magdaleny II stopnia. Wspólnie z prof. J. Ostapczukiem wrocławski hierarcha przekazał także akademii kijowskiej wydawnictwa ChAT. Polska delegacja uczestniczyła następnie w uroczystym obiedzie akademickim.

Tego samego dnia wieczorem abp Jerzy współsłużył z metr. Onufrym podczas nabożeństwa całonocnego czuwania w Uspienskim soborze Ławry Kijowskiej.

W niedziele 10 listopada Jego Ekscelencja abp Jerzy wziął udział w Boskiej Liturgii, której przewodniczył zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej metr. Onufry. W nabożeństwie wzięli udział również: namiestnik Ławry metr. Wyszogrodzki i Czarnobylski Paweł, rektor Kijowskiej Duchownej Akademii i Seminarium bp Białogrodzki Sylwester oraz bracia kapłani z Ławry Kijowskiej.

Po wysłuchaniu Ewangelii z homilią zwrócił się do zebranych metr. Onufry. W trakcie liturgii wznoszono usilne modlitwy za pokój na Ukrainie i jedność Cerkwi Prawosławnych.