Ks. prot. Grzegorz Cebulski o teologii muzyki sakralnej

Lubomiła Rydzanicz, 25.11.2019

W niedzielę, 17 listopada po Boskiej Liturgii w sali katechetycznej przy Cerkwi Katedralnej we Wrocławiu ks. prot. Grzegorz Cebulski w ramach spotkań z parafianami wygłosił wykład „Śpiew cerkiewny - ideał i praktyka”.

Podczas wykładu zostały poruszone zagadnienia śpiewu cerkiewnego jako teologii muzyki sakralnej oraz istoty śpiewu cerkiewnego i jego roli w trakcie obrzędów. Ks. prot. Grzegorz Cebulski opowiadał o rodzajach śpiewu cerkiewnego, wpływach zachodnich, szkole moskiewskiej, muzyce cerkiewnej między narodami oraz muzyce cerkiewnej w Polsce.

Interesujący oraz niełatwy temat wykładu przyciągnął liczne grono słuchaczy i wywołał dyskusję.

Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Prawosławne im. Św. Apostołów Piotra i Pawła we Wrocławiu.