Dzień Górnika w Przemkowie i Polkowicach

Ks. Igor Popowicz, 06.12.2019

Święto Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy, które obchodzone jest 4 grudnia to jedno z 12 głównych świąt w prawosławnym kalendarzu liturgicznym, natomiast w kalendarzu gregoriańskim to pamięć św. Barbary, a więc święto patronki górników. Na Dolnym Śląsku funkcjonują kopalnie miedzi, w których pracuje również grupa naszych parafian. Górnicy należący do parafii w Przemkowie prosili w ten świąteczny dzień o modlitwę za nich i ich rodziny. W tej intencji odprawiono również moleben.

W godzinach popołudniowych proboszcz ks. Igor Popowicz uczestniczył na zaproszenie władz regionu w centralnych uroczystościach barbórkowych w Polkowicach. Zgodnie z zarządzeniem prezesa zarządu KGHM, wszystkie uroczystości barbórkowe w regionie miały stonowany charakter, z uwagi na niedawną żałobę po śmierci górnika. Złożono również wieńce pod obeliskiem tragicznie zmarłych górników oraz odprawiono nabożeństwo wieńczące dzień nazywany barbórką.