Zjazd Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej

Daria Kuziak, 27.10.2017

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Arcybiskupa Jerzego, Ordynariusza Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej, 20 – 22 października w Prawosławnym Domu Opieki pw. św. Stefana w Cieplicach Zdrój odbył się Zjazd Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Wrocławsko-Szczecińskej.

W piątkowy wieczór około godziny 17.00 zaczęli zjeżdżać się pierwsi uczestnicy zjazdu - wśród nich młodzież w różnym wieku oraz z różnych parafii naszej diecezji. W tym roku mieliśmy również zaszczyt gościć członków Centralnego Zarządu Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Po zakwaterowaniu i pysznej kolacji, rozpoczęto spotkanie tematyczne „100 pytań do”. Poprowadzili je zaproszeni przez młodzież ksiądz Grzegorz Cebulski oraz ksiądz Mariusz Kiślak - gospodarz ośrodka. W czasie spotkania ojcowe wykazali się ogromną wiedzą nie tylko teologiczną, ale i historyczną – odpowiadali na wszystkie, niekiedy trudne pytania dotyczące najczęściej sytuacji prawosławia w dzisiejszym świecie, odwołując się ponadto do przeszłości i ważnych dla prawosławnych wiernych wydarzeń, jak np. akcja “Wisła”. Wiedza zdobyta podczas spotkania z całą pewnością pozostanie przydatna. Dzień zakończyły modlitwy wieczorne, po nich była zaś chwila na odpoczynek młodzieży, która przy rozmowach i śpiewie miała szansę się zintegrować.

Sobota zapowiadała się już dłuższym i bardziej wymagającym dniem, pełnym jednak atrakcji. Po modlitwach porannych i śniadaniu młodzież wyruszyła zdobyć Zamek Chojnik. Po powrocie z wycieczki nastąpiła chwila odpoczynku. O godzinie 17.00 rozpoczęła się Wieczernia odsłużona przez księdza Mariusza Kiślaka. Po nabożeństwie młodzież udała się na kolację, a po niej odbył się przygotowany przez Zarząd Bractwa konkurs. Brały w nim udział cztery losowo stworzone grupy. Zagadnienia konkursu dotyczyły wiedzy o Cerkwi. Towarzyszyła temu miła, pełna radości atmosfera. Po zakończonym konkursie, młodzież wybrała się na kręgle, gdzie wszyscy miło spędzili czas.

W niedzielę od rana trwały przygotowania do świątecznego dnia. Przed godziną 10.00 wszyscy udali się do Cerkwi pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze, gdzie Liturgia sprawowana była przez proboszcza ks. Bazylego Sawczuka. Po niej młodzież wróciła do ośrodka. W trakcie obiadu nastąpiło podsumowanie zjazdu, złożono również podziękowania dla pań kucharek oraz obsługi Prawosławnego Domu w Cieplicach. Po wymianie drobnymi upominkami i oficjalnym pożegnaniu młodzież wyruszyła w drogę powrotną do domu.

Zjazd Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej po raz kolejny okazał się cudownie spędzonym wspólnym czasem, gdzie nie tylko znalazło się miejsce na naukę i integrację, ale przede wszystkim na modlitwę oraz pracę na rzecz Cerkwi.

Autorzy zdjęć: Paweł Cebulski, Maciej Owsiejczuk, Marta Niemasz, Julia Kuziak

Cofnij